Dvě továrny na moduly pro malé modulární reaktory (SMR) by mohly vzniknout v České republice. V příštích 20 až 30 letech by podle maximálního předpokladu zaměstnaly až 8 tisíc lidí. „Lokality pro továrny definitivně vybrané nejsou, existují favorizované“, řekl ve čtvrtek ČTK člen představenstva Skupiny ČEZ Tomáš Pleskač po debatě Institutu pro veřejnou diskusi v ÚJV Řež. Jako jednu z možných variant už představili zástupci Jihočeského kraje, Rolls-Royce SMR a ČEZ místo u jihočeského letiště.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

„Číslo zahrnuje maximální předpoklad, ve smyslu, že by to znamenalo řekněme dvě továrny na výrobu modulů, které budou v podstatě montovat do modulů i součástky, které vyrobí jiní dodavatelé, protože tam se zdaleka nebude vyrábět všechno, tam se budou kompletovat moduly,“ prohlásil Pleskač. Dodal, že předpoklad zahrnuje i to, že se v ČR budou vyrábět komplety tlakových nádob.

ČEZ a společnost Rolls-Royce SMR podepsaly v říjnu strategickou spolupráci na vývoji modulárních reaktorů. Spolupráce je připravována na několik desetiletí a počítá s tím, že ČEZ se bude přímo podílet na vývoji nové technologie modulárních reaktorů i na jejich výrobě v globálním měřítku.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist