Na sociálních sítích se minulý týden stal virálním úryvek z podcastu Hypecast, kde český influencer mluví o své cestě do Číny. „Měl jsem všechno zaplacené a ještě jsem za to dostal peníze. A oni prostě jen točili pro čínskou televizi, jak poznávám Čínu. Byl tam štáb asi deseti lidí, osm kamer a mluvili se mnou česky,“ popisoval. Do chvíle než ho upozornili lidé na sítích, mu na tom nepřišlo nic zvláštního. Až pak mu došlo, že se stal součástí čínské propagandy. V rozhovoru pro HN mluví o tom, že úryvek z pořadu neodpovídal realitě a celý výlet proběhl jinak.
Mohl byste říct, jak začala vaše cesta do Číny?
Dostal jsem nabídku přijet do Číny na veletrh Expo, že tam pojedu jako influencer a že z toho něco můžu natočit. A že dostanu proplacené letenky a zaplacený i čas za dva dny, co jsem měl být v Pekingu. Což je normální věc, takhle jsem byl třeba pozvaný i do Itálie.
Za to požadovali nějaká videa nebo příspěvky na vašem profilu?
Ani nepožadovali. Jen řekli, že pak můžu nasdílet na sítě to, co mi přijde zajímavé. Potom se mě zeptali, jestli zároveň nechci ještě někam letět, když už v té Číně budu. Nedali mi na výběr žádnou konkrétní oblast a ani neříkali, jakou si mám vybrat. Jelikož už jsem tam měl být a chci poznat celý svět, tak jsme s mým kamarádem z Dubaje vybrali destinaci Sin-ťiang, kam jsme letěli. Marketingová agentura nám jen pomohla zařídit letenky. Kamarád je muslim, tak vybral oblast u hranic s Kazachstánem, kde právě byly koncentrační tábory.
A potom vám nabídli, že vás u toho bude natáčet celý štáb státní televize?
To zprostředkoval Pepa (čínský influencer, který na sociálních sítích sdílí obsah v českém jazyce o Číně – pozn. red.). Znal jsem ho a zaručovala se za něj i marketingová agentura. Vybrali jsme to místo a z agentury mi bylo řečeno, že hodinu až dvě od něj je zrovna Pepa, takže bychom se mohli sejít. Zpětně vidím, že asi kdybych letěl kamkoliv v té Číně, tak mi stejně řeknou, že odtamtud je Pepa hodinu. Já byl v ten moment ještě vlastně nadšený, že tam bude někdo mluvit česky a že mě někdo může provázet. Pepa přiletěl za námi a zeptal se, jestli bychom tam nemohli zrovna něco natočit. Myslel jsem si, že je to normální vloger.
Cestu do provincie Sin-ťiang vám zaplatili?
Ne ne, to už jsme si platili sami. Akorát nám pomáhali se zajišťováním.
Upřímně cítím rozpor v tom, jak to prezentujete teď a jak jste to prezentoval v Hypecastu. Tam jste to prezentoval docela nadšeně a teď trochu dáváte zpátečku.
Nikdo zpátečku nedává. Důvod, jak jsem to řekl v Hypecastu, je ten, že mě vůbec nenapadlo, že to je propaganda. Shrnul jsem to tam ve čtyřech bodech – že jsem byl pozvaný do Číny na veletrh, že jsem tam byl, dostal za to peníze a pak mě natočili. Prostě jsem to tam řekl takhle debilně. Nebral jsem to jako nic špatného, protože nechtěli, ať tam říkám, jak je to tam krásné. Byl jsem tam fakt sám za sebe a přesně z důvodu, ze kterého jsme vybrali tu destinaci, jsem se i ptal na otázky. Ptali jsme se jich na rasismus, na cenzuru na filmy, na ty koncentrační tábory. Mám v telefonu desítky videí místních lidí.
Když jste se jich ptal na pracovní tábory, co vám odpověděli?
Štáb moc odpovídat nechtěl nebo to řekl ve dvou třech slovech, ale bavil jsem se o tom přes Google překladač hlavně s místními, kteří tam žili ve stanu na pastvině.
A tam už s vámi ten štáb nebyl?
Jo, to netočili. A bavili jsme se i o dalších věcech. Zjišťovali jsme například, jaké sociální sítě tam mají zakázané. A musím teda říct, že Pepy se ptal i kamarád, proč vlastně točí na TikToku, když TikTok je v Číně zakázaný.
Proč jste se tedy rozhodl dát na sítě raději chytrou toaletu s popiskem, že Čína žije v roce 3000, a ne právě tento obsah, kde byste ukázal, jak někteří lidé pod čínským režimem žijí?
To naprosto chápu. Zpětně, kdybych se na ty mé stories (příspěvky na Instagramu – pozn. red.) teď podíval, tak mi to taky přijde divný. Co se tam děje – a já tam dám toaletu. Jenomže já tam jel jako obyčejný turista.
Pokud jste tam jel jako obyčejný turista, proč jste tam jel s tím, že se jich budete ptát například na rasismus? Neříkáte dvě rozporuplné věci?
Ne, určitě ne. Jako turista chci zemi poznat přesně takovou, jaká je. Byl jsem se tam podívat i na pastviny, chtěl jsem poznat jako obyčejný člověk, jak vlastně ta země fakt vypadá, co se tam děje. Nejel jsem tam s úmyslem poznat, zda je dobrá, nebo jestli je špatná.
Dával jste na Instagram i fotografii, že jste byl na koních v KLDR. Jak jste se tam dostal?
Ne, nikdy jsem v Koreji nebyl. Dával jsem tam bránu, kterou jsem projížděl na letišti v Číně, když jsem přistál. A na to mi lidi psali, že to tam vypadá jak Severní Korea. Zpětně je to blbý vtip, a proto jsem to i smazal.
Influenceři v roli „užitečných idiotů“. Jak Čína využila Čecha pro svůj lepší obraz ve světě
Část vašeho rozhovoru v pořadu Hypecast, kde mluvíte o Číně, už ve zveřejněné verzi není. Domluvil jste se s tvůrci, že ji vystřihnou?
Dohodli jsme se, že to odstraníme, a půjdu do druhého podcastu, kde to všechno vysvětlím. Teď to totiž vypadá, že jsem dostal peníze, ať jedu do Číny natočit rozhovor.
Za to natáčení jste žádné peníze nedostal?
No, ne. To je možná ještě na tom to nejhorší.
Jak do toho zapadá čínský „Pepa“? Kdo to je?
Asi před dvěma a půl lety mi napsala marketingová agentura, že mají tohohle člověka, který studoval v Česku, vzali si ho pod sebe a chtějí ho zviditelnit. To se děje běžně i v Česku. Znám influencery, kteří jsou pod marketingovou agenturou, která jim domlouvá spolupráci s ostatními influencery.
Neřekl jsem jim hned, že jdu do toho. Ptal jsem se, jestli to není nějaký záměr propagandy. A bylo mi zaručeno, že je to obyčejný občan. Když jsem viděl, že s ním točí videa i další lidé, byl jsem v ten moment přesvědčený, že to je normální týpek, který cestuje. V té době měl třeba video, jak dělá pekingské kuře, a já jsem se jen natočil, jak jím, a u toho koukám na to jeho kuře. Pak jsem zjistil, že jedné influencerce, která s ním taky točila videa, řekli něco úplně jiného než mně, že je to úplně jiný člověk. Prostě jsme jim důvěřovali, protože v té době v těch videích explicitně neříkal, že je Čína skvělá nebo že je to tam nejhezčí. Byla to taková nevinná videa.
Budete chtít podnikat proti agentuře nějaké právní kroky?
Neplánujeme trestní oznámení, ale budeme od nich chtít vyjádření, ať věci uvedou na pravou míru.
Řekl jste také, že jste se „nechal oje*at.“ Máte pocit, že jste se fakt stal součástí propagandy?
První dny po vydání podcastu jsem viděl nějaké komentáře na Twitteru, ale tam stačí říct cokoliv špatně a lidi vás hned hrotí, takže jsem to nebral vážně. Ale pak tam psali, že to je propaganda, že jsem white monkey, tedy že si Čína platí bělochy, aby pro ně dělali taková videa. První dny jsem byl opravdu vyděšený, s kým jsem to byl v kontaktu.
Jak to vnímáte teď?
Zpětně už je to lepší. Beru to prostě tak, že už se stalo. A že jsem se, jak jsem citoval, nechal oje*at. Samozřejmě mě mrzí, že jsem s tím vůbec spojený. Bral jsem „Pepu“ jako nevinného člověka, na kterého dělám duety, a akorát tu cestu využiju jako pozvánku, ať poznám další země. Přijdu si hloupě, ale když jsem to třeba říkal nějakým influencerům, tak mi na rovinu řekli, že by jim to asi taky nedošlo.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist