Po patnácti letech mají Piráti nového předsedu. V těsném boji Zdeněk Hřib porazil ve druhém kole svého protikandidáta bývalého senátora Lukáše Wagenknechta. Vedení strany převzal náměstek pražského primátora po Ivanu Bartošovi. „Vnímám to jako velký závazek, teď nás čeká skutečně obrovský kus práce,“ zdůraznil Hřib hned po zvolení a znovu poděkoval Ivanu Bartošovi.

„Je nutné teď hned začít s přípravou k volbám do poslanecké sněmovny,“ zdůraznil Hřib. Ve svém projevu doporučil zvolení místopředsedů, kteří stáli za úspěšnými kampaněmi z let 2017 a 2020, mezi nimiž byli Štěpán Štrébl, Hana Hajnová, Michal Bláha a Mikuláš Ferjenčík.

Jeho přání mu Piráti částečně splnili. Dva kandidáti, zastupitelka Telče Hana Hajnová a  zakladatel Hlídače státu Michal Bláha, povedou stranu společně s Hřibem. Mezi místopředsedy je i bývalý olomoucký krajský radní Martin Šmída. Zvolen naopak nebyl asistent pirátského poslance Jakuba Michálka Mikuláš Ferjenčík, sám někdejší poslanec. Při ohlášení jeho neúspěchu se v sále ozval vítězný potlesk. Ve volbě neuspěla ani poslankyně Evropského parlamentu Markéta Gregorová. Ta v červnových eurovolbách uspěla z pirátské kandidátky jako jediná.

Hřib byl od listopadu 2018 do února 2023 primátorem hlavního města Prahy. V roce 2023 byl v nové koalici zvolen prvním náměstkem primátora zodpovědným za dopravu. Nyní je i předsedou dozorčí rady Dopravního podniku hlavního města Prahy.

„Strana jasně podpořila moji vizi, že je potřeba přistupovat k problémům ve společnosti na základě dat, expertyzy a bez zbytečné byrokracie,“ řekl Hřib a pokračoval: „Vnímám, že Piráti mají před sebou další velký úkol. Budeme pracovat na tom aby nepropadly hlasy liberálních voličů do sněmovny v roce 2025.“

Bartoš předal za hudby z filmu Piráti z Karibiku novému předsedovi velké dřevěné kormidlo. „Chtěl bych ti symbolicky, pozor, nezadři si třísku, pirátské kormidlo není hladké, má velmi tvrdé hrany, předat kormidlo na směr do poslanecké sněmovny 2025, konsolidace a práci, která je před námi všemi,“ popřál Hřibovi Bartoš. 

Velkým tématem pirátského sjezdu se stala Hřibova reforma nazvaná „Nová pirátská vlna“. Představil ji v polovině října na stranickém fóru. Obsah reformy počítá například s tím, že by lídr mohl předložit vlastní návrh čela kandidátky. Takový návrh by mu muselo schválit alespoň 60 procent Pirátů z daného kraje.

Zpřísnila by se i pravidla pro členské podněty i odvolávání a přilákání renomovaných odborníků na kandidátní listinu Pirátů. Části Pirátů se ale jeho návrh nelíbí. „Likviduje vnitřní demokracii víc než ODS. Zdeňku, vytváříš další STAN, TOPku, whatever. Jsi pro mě nevolitelný,“ řekl mu člen strany Tomáš Čada. Hřib ale za reformou stojí a na pódiu řekl, že pokud ji strana neschválí, rezignuje.

Bartoš dovedl Piráty do parlamentu i do vlády s koalicí Spolu. Byl šéfem Pirátů s jednou pauzou od roku 2009. „Snažím se jednat v souladu s hodnotami, které prosazujeme společně s vámi každý den, to budu dělat nadále. Bez ohledu na to, v jaké budu roli,“ řekl ráno ve svém projevu Bartoš.

Hřib po svém zvolení prohlásil, že se na pozicích Pirátů vůči vládě nic nemění. „Nechystám se vyjednávat o opětovném vstupu do vlády,“ uvedl. Piráti z koalice odešli poté, co premiér Petr Fiala odvolal Bartoše z postu ministra pro místní rozvoj kvůli problémům v digitalizaci stavebního řízení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist