Dostatečně spát, dobře jíst a pravidelně cvičit. Recept na co nejdelší život je vlastně jednoduchý. Vědci ale hledají způsoby, jak si vypomoct a ještě více se přiblížit k ideálu dlouhověkosti. A jedním z takových nástrojů by mohl být lék, který nyní testovala mezinárodní skupina vědců. Dokáže totiž blokovat činnost určitého proteinu, který způsobuje stárnutí.
Alespoň to naznačují první testy, které singapurští a britští vědci s tímto lékem provedli na zvířatech. Jak uvádí ve studii publikované v časopise Nature, ty myši, kterým ho podávali, žily téměř o čtvrtinu déle a měly výrazně menší výskyt rakoviny než kontrolní skupina, která nedostávala nic. Zaléčená zvířata měla zároveň v lepší kondici svalstvo a celkový metabolismus.
Podle serveru BBC jim dokonce výzkumníci v průběhu studie říkali „babičky supermodelky“ (supermodel grannies), jelikož tyto myši byly už staršího věku, ale vypadaly stále velmi mladistvě.
Lék totiž dokáže zpomalit, či dokonce potlačit činnost proteinu interleukin-11 (IL-11). Ten napomáhá vzájemné komunikaci buněk v těle, hraje ale roli i ve funkci imunitního systému a tvorbě krve. Jeho množství v lidském těle ale s věkem postupně roste. Způsobuje pak naopak větší zánětlivost těla a zvyšuje riziko chronických onemocnění, zejména rakoviny.
„Tento efekt ukazuje, jak může regulace zánětlivých procesů přispět k lepšímu zdraví a dlouhověkosti,“ uvedl pro britský deník Financial Times vedoucí výzkumu Stuart Cook.
Na hmotnosti nezáleží, důležitější je kulatost těla. Vědci testují nový index zdraví, BMI zastaral
Účinnost na zvířatech automaticky neznamená, že bude léčba fungovat stejně i při použití na lidech. Autoři výzkumu v to ale věří. „Tento výzkum je důležitým krokem směrem k lepšímu pochopení stárnutí. Ačkoli jsme ho provedli na myších, věříme, že můžou být naše závěry relevantní i pro lidské zdraví,“ uvedla pro BBC jedna z autorek studie Anissa Widjaja. Bude ale ještě třeba provést řadu testů.
Proteinem IL-11 se vědci zabývají už dlouhé roky. Zaujala je zejména jeho role v procesu regenerace některých živočišných druhů. Dřívější výzkumy ukázaly, že pomáhá rybám, pulcům a axolotlům s obnovou ztracených ploutví, ocasů a končetin.
Nejnovějšími výzkumy v oblasti dlouhověkosti se bude zabývat jeden z panelů na nadcházejícím Health & Longevity Summitu pro manažery, který 8. října pořádají Hospodářské noviny a v roli odborného partnera klinika Elite Medical. Diskutovat na toto téma budou obezitolog a předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Štěpán Svačina nebo mladý vědec František Knobloch.
Podrobný program celého summitu a vstupenky naleznete na healthsummit.cz.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist