Dostatečně spát, dobře jíst a pravidelně cvičit. Recept na co nejdelší život je vlastně jednoduchý. Vědci ale hledají způsoby, jak si vypomoct a ještě více se přiblížit k ideálu dlouhověkosti. A jedním z takových nástrojů by mohl být lék, který nyní testovala mezinárodní skupina vědců. Dokáže totiž blokovat činnost určitého proteinu, který způsobuje stárnutí.

Alespoň to naznačují první testy, které singapurští a britští vědci s tímto lékem provedli na zvířatech. Jak uvádí ve studii publikované v časopise Nature, ty myši, kterým ho podávali, žily téměř o čtvrtinu déle a měly výrazně menší výskyt rakoviny než kontrolní skupina, která nedostávala nic. Zaléčená zvířata měla zároveň v lepší kondici svalstvo a celkový metabolismus.

Podle serveru BBC jim dokonce výzkumníci v průběhu studie říkali „babičky supermodelky“ (supermodel grannies), jelikož tyto myši byly už staršího věku, ale vypadaly stále velmi mladistvě. 

Lék totiž dokáže zpomalit, či dokonce potlačit činnost proteinu interleukin-11 (IL-11). Ten napomáhá vzájemné komunikaci buněk v těle, hraje ale roli i ve funkci imunitního systému a tvorbě krve. Jeho množství v lidském těle ale s věkem postupně roste. Způsobuje pak naopak větší zánětlivost těla a zvyšuje riziko chronických onemocnění, zejména rakoviny. 

„Tento efekt ukazuje, jak může regulace zánětlivých procesů přispět k lepšímu zdraví a dlouhověkosti,“ uvedl pro britský deník Financial Times vedoucí výzkumu Stuart Cook.

Účinnost na zvířatech automaticky neznamená, že bude léčba fungovat stejně i při použití na lidech. Autoři výzkumu v to ale věří. „Tento výzkum je důležitým krokem směrem k lepšímu pochopení stárnutí. Ačkoli jsme ho provedli na myších, věříme, že můžou být naše závěry relevantní i pro lidské zdraví,“ uvedla pro BBC jedna z autorek studie Anissa Widjaja. Bude ale ještě třeba provést řadu testů.

Proteinem IL-11 se vědci zabývají už dlouhé roky. Zaujala je zejména jeho role v procesu regenerace některých živočišných druhů. Dřívější výzkumy ukázaly, že pomáhá rybám, pulcům a axolotlům s obnovou ztracených ploutví, ocasů a končetin.

Nejnovějšími výzkumy v oblasti dlouhověkosti se bude zabývat jeden z panelů na nadcházejícím Health & Longevity Summitu pro manažery, který 8. října pořádají Hospodářské noviny a v roli odborného partnera klinika Elite Medical. Diskutovat na toto téma budou obezitolog a předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Štěpán Svačina nebo mladý vědec František Knobloch.

Podrobný program celého summitu a vstupenky naleznete na healthsummit.cz.

Longevity pro managery 2

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist