Česku z evropské pomoci na zvládnutí následků povodní připadnou dvě miliardy eur (50 miliard korun), uvedl na síti X český premiér Petr Fiala. Státům zasaženým v posledních dnech záplavami poskytne Evropská unie z unijních fondů celkem deset miliard eur, oznámila v úterý ve Vratislavi šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

 

Chce, aby postižené země mohly peníze použít co nejrychleji a co nejjednodušeji. Na Česko podle premiéra Petra Fialy, který se jednání ve Vratislavi účastnil, připadnou dvě miliardy eur (50 miliard Kč).

Šéfka Komise na tiskové konferenci poznamenala, že peníze z fondu bude unie mobilizovat nezvyklým způsobem. Nebude totiž nutné spolufinancování ze strany členských zemí, jak je běžné, ale pomoc bude plně hrazena ze strany EU. „Nastala mimořádná doba a mimořádná doba si žádá mimořádná opatření,“ prohlásila von der Leyenová ve Vratislavi, kterou právě v úterý procházela povodňová vlna.

Země zasažené přírodními katastrofami mohou k obnově poničené infrastruktury využívat prostředky z Evropského fondu solidarity, který unie založila po povodních ve střední Evropě v roce 2002. „Vím, že ty peníze nevystačí,“ připustila von der Leyenová, podle níž proto jako další zdroj poslouží fond soudržnosti, který se za normálních okolností využívá na pomoc hospodářsky méně rozvinutým regionům sedmadvacítky.

Fiala, který se jednání účastnil spolu se šéfy vlád Polska, Slovenska a Rakouska, Donaldem Tuskem, Robertem Ficem a Karlem Nehammerem, ocenil spolupráci mezi záchranáři v jednotlivých zemích a také v minulosti přijatá preventivní opatření, díky nimž podle něj škody po povodních nejsou tak velké jako dříve.

„Nyní potřebujeme opravit infrastrukturu a šlo by to těžko z národních rozpočtů, proto jsem rád, že Ursula von der Leyenová přišla s konkrétními řešeními,“ podotkl. 

České ministerstvo financí počítá s tím, že kvůli povodním připraví novelu letošního státního rozpočtu, v níž se deficit zvedne o 30 miliard korun. O deset miliard korun by se měly zvýšit i výdaje státního rozpočtu na příští rok.

Také polský premiér Tusk šéfce Komise poděkoval za rychlou a nebyrokratickou pomoc. „Potřebovali jsme přesně 45 minut, abychom se dohodli... a od Evropské komise dostali uspokojivé řešení,“ uvedl. „Nepamatuji si od okamžiku, kdy jsem poprvé navštívil setkání na úrovni EU, že by tak krátká schůzka přinesla tak dobré výsledky,“ prohlásil pak šéf slovenské vlády Fico, který také mluvil o „obrovské pomoci“.

Záplavy si ve středoevropských zemích a Rumunsku za poslední dny vyžádaly přes 20 životů a způsobily rozsáhlé materiální škody.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist