V červenci se Česká televize rozhodla po 18 letech vysílání ukončit publicistický pořad 168 hodin. Údajným důvodem bylo porušování kodexu ČT, ale i takzvaná „masturbační konverzace“ mezi Norou Fridrichovou a Markem Wollnerem, která podle generálního ředitele ČT Jana Součka televizi poškodila. Nebýt toho, tak by debata o konci pořadu probíhala déle. Byl to poslední impulz, tvrdí.
„Není dobré, aby Česká televize byla spojována s takovou formou komunikace, jaká vyšla najevo,“ komentuje Souček komunikaci mezi bývalými zaměstnanci televize Norou Fridrichovou a Markem Wollnerem. Tu Fridrichová poskytla bulvárnímu deníku Blesk v reakci na zveřejnění útržku vzájemných zpráv, který ji nestavěl do dobrého světla.
„Chtěl bych, aby tváře lidí, kteří v ČT pracují, nebyly ve stejné škatulce, jako všechny možné celebrity jiného charakteru,“ obhajuje Souček rozhodnutí ukončit pořad 168 hodin. Přímá komunikace s bulvárem i v případě vlastní obhajoby je podle něj jasným překročením pravidel.
K čemu nám je v době internetu Česká televize? Jsou tu dvě podstatné záležitosti, o kterých se nemluví
Publicistický pořad 168 hodin byl dlouhodobě trnem v oku politiků, v minulých letech jej také kritizovala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (členy jmenuje a odvolává předseda vlády na návrh Poslanecké sněmovny) i Rada České televize (členy volí Poslanecká sněmovna a Senát).
Samotná Fridrichová však tvrdí, že o výtkách nevěděla. „Pokud mám správné informace a mám je i od ní, tak výtku dostala už v loňském roce od generálního ředitele Petra Dvořáka,“ argumentuje Souček v rozhovoru, který se poprvé natáčel v novém studiu Spotlight.
Nicméně zrušení pořadu, který byl kritický vůči politikům, bylo poměrně nečekané. Svědčí o tom také náhradní program, který se místo 168 hodin v nedělním „second prime time“ vysílá – komediální krimi seriál Strážmistr Topinka. „Nejsem specialistou na programování nedělního večera, ale s mým názorem na to, co by tam mělo běžet, to moc společného nemá,“ uvádí Souček. „Věřím tomu, že se tam vrátí zase publicistický formát, ale v tuhle chvíli žádný takový dotažený do konce nemáme,“ přiznává.
Že by měl být nepohodlný pořad zrušen na základě politického tlaku, Souček odmítá. Popírá i spekulace o tom, že by další na řadě mohl být moderátor Václav Moravec a jeho nedělní diskusní pořad. Znamená to tedy, že je nyní známý moderátor na několik let v bezpečí? „Bianco šek se takhle nepodepisuje,“ reaguje ředitel televize.
Názorové neshody byly důvodem k propuštění šéfa Kanceláře ředitele ČT Igora Němce, na něhož mířila kritika už od počátků jeho působení. Ten se nedávno zúčastnil šestého ročníku Vlasteneckého setkání, které bývá spojováno s dezinformační scénou. „Nesplnil moje očekávání, zejména z hlediska toho, jaká by měl vedoucí Kanceláře generálního ředitele dodržovat pravidla,“ komentuje Souček a dodává, že takové kroky znevěrohodňují nestrannost České televize.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist