Kordisté Jakub Jurka, Martin Rubeš, Jiří Beran a Michal Čupr získali na olympijských hrách senzačně bronz v týmové soutěži. V utkání o třetí místo porazili světové jedničky, Francouze, 43:41. Hrdinou duelu byl, stejně jako ve čtvrtfinále proti druhému týmu světa Itálii, Jakub Jurka, který v závěrečném souboji na planši v zaplněném Grand Palais otočil skóre proti domácí hvězdě Yannicku Borelovi.
Český tým v Paříži podlehl jen obhájcům prvenství, Japoncům, kteří zvítězili v semifinále 45:37. Dvaačtyřicetiletý Beran se ziskem olympijské medaile rozloučil s kariérou. Nejstarší člen české výpravy v Paříži přidal bronz k třetím místům z individuální i týmové soutěže na mistrovství Evropy.
V odměnách za olympijskou medaili je Česko štědřejší než USA, Japonsko či Německo. Nejvyšší sumy dává Hongkong
Kordisté ziskem bronzu vyrovnali olympijské maximum českého šermu. Na hrách v roce 1908 získali individuální i týmový bronz šavlisté. Před třemi lety na ně třetím místem v Tokiu navázal Alexander Choupenitch ve fleretu.
V souboji s Francouzi se Češi drželi v bouřlivé atmosféře ve vedení po třech dílčích soubojích, pak ale začal mít navrch soupeř. Do většího trháku se však nedostal. Po posledním Beranově vystoupení v kariéře vedli jen o dva body a v dosahu udržel český tým i náhradník Čupr, který v předposledním souboji zaskočil za Rubeše a při debutu na olympijské planši ve 32 letech předal Jurkovi „štafetu“ se čtyřbodovým mankem.
Stříbrný olympijský medailista z individuální soutěže a exmistr světa Borel si proti bývalé juniorské světové jedničce připsal první zásah. Ale pak pětadvacetiletý Jurka, který v soutěži jednotlivců v Paříži jako jediný z českého tria dokázal vyhrát zápas, opakovaně ukázal, proč jej tým nasazuje na pozici takzvaného „zavíráka“. Povedlo se mu i sedm zásahů za sebou a pak už se zoufalé snaze soupeře o obrat ubránil.
Jurka byl hlavní postavou i ve čtvrtfinálovém duelu. Do rozhodujícího souboje s Davidem di Verolim šel za nepříznivého skóre 29:30. Po výhře 14:8 ale zajistil nečekaný postup do semifinále.
„Dvakrát jsme s nimi šli na mistrovství světa. V Miláně jsme prohráli o dva zásahy. Potom ve Vancouveru jsme vedli taky (v souboji) o semifinále a prohráli jsme v závěru. Dneska se plán neměnil, ale na rozdíl od těch předchozích jsme do toho všichni dali srdce, nevzdali jsme to až do úplného konce. Oni to vycítili a atmosféra těch závodů je podle mě napůl semlela. My jsme se taky úplně neuvěřitelně vzedmuli a převálcovali je,“ uvedl Jurka.
Ani proti Japoncům se šampionem z individuální soutěže Kokim Kanem Češi nebyli bez šance. Beran je dokonce v sedmém duelu poslal do vedení 22:21. Kano poté nedal šanci Rubešovi a po jeho dílčí výhře 6:1 vedli Japonci před závěrečným soubojem 27:23. Jurka opět předvedl dobrý finiš, dokázal skóre otočit a ještě 49 sekund před koncem vedl 34:33. V závěru byl ale Masaru Jamada lepší.
„Asi jsem se měl zachovat jinak, ale po bitvě je každý generálem. Ale asi bych to jinak neudělal. On byl rozjetý a ty zásahy mi neustále dával na levý bok, do nohy a na stehno. Byl jsem tak ponořený v taktice, že jsem si nebyl jistý, jestli by nějaká změna nenarušila flow zápasu,“ řekl českým novinářům Jurka.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist