Ve středu se v Praze uskuteční setkání členů ukrajinské třetí samostatné útočné brigády s krajany. Cílem akce má být podle organizátorů neformální diskuse o vývoji války i budoucnosti Ukrajiny. Třetí útočná brigáda se zformovala na konci roku 2022 z veteránů pluku Azov, spadá pod pozemní síly ukrajinské armády.

Setkání je součástí „tour po Evropě“ třetí útočné brigády, minulý týden její členové navštívili Polsko. Podobné akce se měly konat také v Německu, Nizozemsku a Belgii. Organizátoři je ale zrušili, rozhodnutí vysvětlili bezpečnostními důvody. V pátek 2. srpna by měli příslušníci brigády přijet do Vilniusu.

Pluk Azov se původně zformoval jako dobrovolnická jednotka v roce 2014, jeho cílem byl boj proti Ruskem podporovaným separatistům na východě Ukrajiny. Bojovníky tehdy čerpala zejména z řad krajně pravicových kruhů. Po začátku rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 se brigáda snažila změnit svůj veřejný obraz tím, že se zbaví kontroverzí ohledně svého ultranacionalistického původu a bude se prezentovat jako efektivní bojová síla.

Vojáci Azovu sehráli na jaře 2022 klíčovou roli při obraně Mariupolu, kde řadu týdnů bojovali proti ruské přesile, v obklíčení a s nedostatkem munice. Na Ukrajině jsou oslavováni jako hrdinové, jejich odpor v mariupolských ocelárnách se stal symbolem ukrajinské houževnatosti ve válce proti Rusku. Pravidelná shromáždění vyzývají k propuštění stovek členů z této jednotky, kteří již dva roky zůstávají v ruském zajetí.

Moskva dlouhodobě vykresluje Azov jako nacistickou organizaci a obviňuje ji ze zvěrstev, aniž však předložila konkrétní důkazy. V roce 2022 ruský nejvyšší soud oficiálně označil Azov za teroristickou skupinu. Kreml také původ Azovu využil k tomu, aby svou invazi vykreslil jako boj proti nacismu na Ukrajině.

Rusko má miliony granátů od KLDR, potvrdily je satelitní snímky, varuje bezpečnostní analytik. A popsal plány na mír

Akce brigády v Praze má podle organizátorů umožnit neformální diskusi s vojáky z fronty o vývoji války a budoucnosti Ukrajiny. Součástí je také charitativní aukce, jejíž výtěžek má jít na potřeby brigády. „Miliony Ukrajinců odešly do zahraničí a naši lidé jsou dnes všude. Víme, že vám chybí domov a rádi byste se vrátili. Třetí útočná brigáda si zvolila cestu boje a brání Ukrajinu na bojišti. Do našich řad se můžete přidat i vy. Můžete také na dálku podporovat armádu nebo vytvořit místní iniciativu. V této bitvě je potřeba každý,“ uvedli organizátoři v popisu události.

Setkání kritizovala europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). „Realizaci takovéto akce, která legitimizuje a propaguje neonacismus, je nutné radikálně odmítnout i v České republice," napsala v otevřeném dopise adresovaném ministru zahraničí Janu Lipavskému (Piráti), ve kterém vyzvala, aby se ministerstvo a případně vláda proti akci ohradilo. „Brzy si připomeneme výročí okupace sovětskými tanky. Ty stejné tanky nyní vraždí na Ukrajině a Putin by je rád viděl ještě dál. Jestli někdo napodobuje nacisty, vražděním a unášením dětí, je to Rusko,“ reagoval na síti X Lipavský.

Rusko má miliony granátů od KLDR, potvrdily je satelitní snímky, varuje bezpečnostní analytik. A popsal plány na mír

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist