Člověk jde na tenkém ledě. Některé výkony jsou tak složité, že každá chyba se člověku vrátí a může dojít ke komplikacím,“ říká dětský kardiochirurg Petr Bukovský. Nedávno se podílel na unikátní operaci patnáctiletého chlapce, kterému společně s týmem doktora Roberta Lischkeho v motolské nemocnici transplantovali srdce i plíce naráz. „Operace na tom nebyla to nejsložitější,“ vysvětluje.
„V našem oboru jsou zásadně složitější operace, než je transplantace srdce, nebo dokonce srdce a plic. Výjimečné to bylo organizační stránkou,“ říká Bukovský k nedávné operaci, kdy dospívajícímu chlapci v Motole dali nové srdce a plíce během jedné operace.
Žádná jiná alternativa než provést operaci obou orgánů podle lékaře nepřicházela v úvahu. „K transplantaci dochází, když už všechny ostatní možnosti selhaly,“ vysvětluje, kolik předchází tomu, než je pacient zařazen na čekací listinu na vhodného dárce – v tomto případě dokonce dvou orgánů.
Mladí lékaři teď koukají na výplatní pásky a nestačí se divit. Přesčasy se nedodržují, říká ředitel VFN
Zatímco plánování celého zákroku trvalo desítky hodin, samotná operace byla podle Bukovského za několik hodin hotová. „Začalo se tím, že jsme vystříhali pryč srdíčko, a pak jsme ustoupili. Mezitím se delší dobu pracovalo na tom, aby se vyjmuly postižené plíce, a potom se to v podstatě v opačném pořadí zase vrátilo,“ popisuje chirurg průběh výkonu.
Pokud jde o nemoci srdce, je podle Bukovského specializované pracoviště soustředící se na dětskou kardiochirurgii v Motolské nemocnici, na kterém působí, unikátní. „Jsme jediné pracoviště pro tu celou populaci. Takže všechny děti, které se u nás narodí a jsou pak diagnostikované s vrozenou srdeční vadu, nakonec skončí u nás,“ tvrdí lékař, podle kterého to je ročně asi pět set až šest set dětí na sto tisíc nově narozených.
Už neměl šanci, teď žije díky mámě. Játra chlapci "dorostla", popsal zákrok chirurg - Aktuálně.cz
A speciální jsme podle kardiochirurga v Česku také v tom, jak snadno u nás vše funguje. Bukovský to dokládá na svých zkušenostech ze zahraničních misí, na kterých pomáhá zachraňovat dětské životy v regionech, kde potřebná péče není tolik dostupná – například v Indii, Nikaragui, Keni, Jordánsku nebo naposledy v Zambii.
„Vybavení není nikde takové, jako je u nás. Nejezdíme do rozvinutých zemí, kde by to nedávalo smysl, ale do zemí, které to potřebují, jsou na tom hůř a nikde nemají tak kvalitní zázemí, jako máme my. Vždycky je to o kousek, anebo taky o hodně zpátky,“ přibližuje Bukovský pomoc lékařů nejen v rámci humanitárního projektu Medevac.
Už neměl šanci, teď žije díky mámě. Játra chlapci "dorostla", popsal zákrok chirurg - Aktuálně.cz
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist