Letiště Praha se kvůli problémům s odbavením zavazadel snaží získat brigádníky. Personál hledá hlavně mezi zaměstnanci letiště, protože ti mají osvědčení spolehlivosti. Spolupracuje ale i s personálními agenturami a oslovilo také jiné firmy, například ČD Cargo. Novinářům to ve středu řekl předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos. Letiště zároveň do vedení společnosti povolalo krizového manažera, představí ho ve čtvrtek.

Cestující na pražském letišti v posledních dnech musí čekat na výdej kufrů mnoho hodin, několik letadel z Prahy odletělo bez odbavených zavazadel. Podle představitelů letiště je důvodem hlavně přetíženost vzdušného prostoru, zpoždění, ale také nedostatečný počet zaměstnanců dceřiné společnosti Czech Airlines Handling (CAH), která se o odbavení zavazadel stará.

Podle člena představenstva CAH Lukáše Krále začal problém v neděli večer, kdy se očekávalo 17 příletů, nakonec jich ale bylo 28. Komplikace se pak protáhly do dalších dní, v pondělí se odbavovalo 116 příletů, více než 70 procent z nich bylo zpožděných. Letiště proto v pondělí přešlo do krizového řízení.

„Přijali jsme řadu opatření. Jedním z nich byla mimořádná pobídka získat brigádníky, zejména mezi zaměstnanci Letiště Praha. Výhodou je, že mají ověření spolehlivosti. V pondělí jich bylo nasazeno 20, v následujících dnech pak 25 až 30,“ uvedl Pos. Tým nakládky zavazadel se snaží posílit i lidmi z jiných společností. „Celkem se nám daří získávat nové zaměstnance. Jsou pouze omezeni tím, že pracují v doprovodu jednoho zaměstnance, který má ověření spolehlivosti. Je to trochu komplikované, ale pořád to navyšuje kapacity,“ řekl Pos.

Bez zavazadel odletělo v posledních dnech devět linek, v Praze tak zůstalo asi 1000 kufrů. „Ve spolupráci s letištěm i společností Smartwings jsme naplánovali lety, kterými ta zavazadla doručujeme,“ podotkl Král. Zhruba 500 zavazadel bylo doručeno v úterý, většina zbylých by měla k majitelům doputovat ve středu. „Řádově nějaké desítky zavazadel pak doručíme během čtvrtka, a to čistě kvůli tomu, že pro ně není během dneška spojení,“ dodal Král.

Letiště o prvním prázdninovém víkendu, od pátku do neděle, odbavilo 178 550 cestujících, tedy o 11 procent více než loni. Lety nad Evropou v posledních dnech kvůli řízení letového provozu v evropském vzdušném prostoru nabírají zpoždění, největší problémy vznikaly o víkendu na spojích s Tureckem.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist