Proděkanem pro ekonomiku Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze (NF VŠE) bude bývalý děkan Miroslav Ševčík. Akademický senát v pátek na zasedání souhlasil se záměrem děkanky Adély Zubíkové jmenovat proděkany. Na pozici proděkana pro vědu a svého statutárního zástupce navrhla děkanka Miroslava Vacuru. Zubíková při představení kandidátů řekla, že chce zachovat na fakultě kontinuitu. Návrh považuje za kompromisní řešení, jelikož nenavrhla Ševčíka na svého statutárního zástupce. Funkční období nových proděkanů začne 1. července.

O Ševčíkově odvolání rozhodl rektor Petr Dvořák loni v prosinci, vytýkal mu nevhodné vystupování na veřejnosti. Fakultu od té doby vedla právě Zubíková, která byla statutární zástupkyní Ševčíka, v květnu ji do funkce děkanky zvolil v druhé volbě akademický senát fakulty, v první volbě nikoho nezvolil. Ševčík proti rozhodnutí o svém odvolání podal žalobu. Podle něj šlo o politické rozhodnutí, které poškozuje univerzitu daleko více než jeho hodnocení premiéra Petra Fialy (ODS).

Akademický senát fakulty vyčkával s vyhlášením volby nového děkana, dokud soud nerozhodne o návrhu na odložení účinnosti odvolání. Městský soud v Praze žalobě odkladný účinek v únoru nepřiznal, o žalobě bude teprve rozhodovat.

Výběr proděkanů je podle zákona o vysokých školách čistě na děkanovi, jména sice musí předložit akademickému senátu fakulty, ten se ale k návrhům pouze vyjadřuje.

Senátor Václav Sosna před hlasováním o záměru jmenovat proděkany řekl, že má obavy o budoucnost fakulty. Jmenování Ševčíka proděkanem je podle něj opakem toho, co fakulta nyní potřebuje, míní. Zápory tohoto rozhodnutí podle něj převažují nad klady. Požádal děkanku, senátory i budoucí proděkany, aby při svém jednání mysleli na fakultu.

„Mám pocit, že vy jste se rozhodli, že budete bojovat primárně se mnou, ale i svým způsobem se zbytkem školy,“ uvedl rektor Dvořák. Tento krok podle něj dál nechává fakultu ve stejné pozici vůči veřejnosti, škole i rektorovi. Dvořák v minulosti hovořil o tom, že by mělo vedení fakulty situaci uklidnit. Připomněl, že fakulta je součástí VŠE.

Dvořák podle iRozhlasu otevřeně připustil zrušení celé fakulty v případě, že by se situace na fakultě nezlepšila. „Pokud by situace měla být taková, že se jí to nepodaří a bude to pro školu znamenat další problémy nebo zátěž, tak v té chvíli tomu nemohu přihlížet a nic nedělat. Není to problém jedné fakulty, ale už celé školy. Pokud to fakulta nezvládne, tak musím já a senát konat. Když se podíváte, jaké tam jsou možnosti, tak jich tam moc není,“ dodal.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist