Odborníci ze čtyř desítek států včetně Česka chtějí vědět, kolik berete drog a proč. V rámci mezinárodní studie, která byla spuštěná minulý měsíc, může kdokoli starší 18 let ještě během následujících dvou týdnů anonymně vyplnit online dotazník. Ten umožní výzkumníkům v jednotlivých státech pomoci pochopit vzorce jejich užívání.

Výzkum se ptá převážně na návykové látky, které lidé užili v posledním roce. „Online studie nám umožňují prostřednictvím anonymního dotazníku sledovat, jaké drogy lidé užívají, v jakých dávkách a jakým způsobem, i to, jak drogy získávají,“ říká Pavla Chomynová, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti, které provozuje Úřad vlády České republiky.

Evropská studie o konzumaci drog

Na vyplnění dotazníku na evropské platformě EU Survey podle tvůrců stačí 10 minut. Otevřený bude minimálně do konce června.

Jeho českou verzi naleznete na tomto odkazu nebo po načtení následujícího QR kódu.

Zároveň podle ní díky tomu můžou odborníci i v mezinárodním kontextu sledovat, jaká jsou specifika z hlediska užívání drog v jednotlivých regionech a jak se liší užívání drog v jednotlivých státech.

Zapojí se celkem 36 států – členské země Evropské unie a také země západního Balkánu, vše pod vedením Agentury EU pro drogy (EMCDDA). Výzkumníci používají stejnou sadu otázek, které přeložili do 30 jazyků.

Chomynová doplňuje, že se této mezinárodní studie Česko účastní už potřetí. Naposledy to bylo před třemi lety, kdy se zúčastnilo přes 2500 lidí. „Z předchozí vlny studie například víme, že 20 procent uživatelů konopných látek je užívá denně a další čtvrtina přibližně obden. Nejčastěji konopí užívají rekreačně, za účelem relaxace, ale 31 procent respondentů uvedlo jako důvod užití samoléčbu deprese nebo úzkosti,“ dodává.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist