Student viněný z prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy trpěl pocity křivdy, záští a nenávistí. Cítil se odstrčený, lidmi nepřijímaný a neužitečný. Na sněmovním bezpečnostním výboru to ve čtvrtek řekla státní zástupkyně Jana Murínová. Zopakovala, že podle psychologického i psychiatrického posudku netrpěl mladík žádnou vážnou psychickou poruchou. Nebyl závislý na drogách ani alkoholu.

Při střelbě na fakultě v centru Prahy přišlo loni před Vánocemi o život 14 lidí, mezi nimiž byli studenti a pedagogové. Po útoku pachatel, který byl podle policie studentem fakulty, spáchal sebevraždu. S pachatelem souvisely také vraždy v Klánovickém lese a ve středočeské Hostouni.

Ze znaleckých posudků podle Murínové vyplynulo, že se student chtěl pomstít, protože neměl dostatek mezilidských kontaktů, nedostávalo se mu uznání a byl společensky izolovaný. Jeho pocity dospěly až k vražedným úmyslům. Nenávist v něm klíčila a spojila se s fascinací násilím a zálibou ve zbraních. Rozpadly se mu morální hodnoty.

Student měl problémy s komunikací i se vztahy v rodině. „Veškeré tyto problémy nedokázal žádným způsobem řešit. Neměl nikoho, s kým by je řešil,“ prohlásila Murínová. Situace podle státní zástupkyně gradovala. Už v listopadu 2023 měl střelbu na filozofické fakultě naplánovanou.

O vyšetřování střelby na fakultě na bezpečnostním výboru hovořili kromě Murínové i policisté, mimo jiné policejní prezident Martin Vondrášek či šéf pražské policie Petr Matějček. O tragické události, od níž v pátek uplyne půl roku, budou policisté informovat také odpoledne na tiskové konferenci. Policie před několika dny útok, při kterém přišlo o život 14 lidí a dalších 25 bylo zraněno, odložila. Student fakulty, který ve škole střílel, spáchal po útoku sebevraždu. Kauzu ještě přezkoumá státní zastupitelství.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist