Bývalý místopředseda Fotbalové asociace ČR Roman Berbr dostal podmíněný trest, finanční trest a zákaz činnosti. Okresní soud Plzeň-město ho uznal vinným pouze ze zpronevěry peněz Plzeňského krajského fotbalového svazu, nikoliv však z ovlivňování zápasů druhé a třetí ligy a z účasti v organizované zločinecké skupině. Soudce Vladimír Žák četl rozsáhlý rozsudek hodinu, po polední přestávce pokračuje v odůvodňování rozsudku.

Berbrovi soud vyměřil tříletý trest s pětiletou zkušební lhůtou, dvoumilionový finanční trest a zákaz výkonu funkce statutárního orgánu v obchodní korporaci na dobu tří let. Berbr, který se jako jediný z obžalovaných účastnil bezmála všech více než 40 jednacích dnů soudu, se zpočátku tvářil neutrálně. Když bylo patrné, že ho soud zprostí obžaloby z úplatkářství kvůli ovlivňování zápasů a z působení v čele organizované zločinecké skupiny, uvolňoval se a s úsměvem se rozhlížel po jednací síni. Na začátku přestávky v jednání novinářům řekl, že se proti verdiktu odvolá.

Z 21 obžalovaných lidí dostal nepodmíněný trest za úplatkářství a pomoc ke zpronevěře jen bývalý sportovní ředitel Slavoje Vyšehrad Roman Rogoz. Má jít do věznice s ostrahou na čtyři roky a zaplatit 400 000 korun. Soud mu vyměřil souhrnný trest, protože byl už v minulosti odsouzen v Praze za podvod v kauze manipulace zakázek Českých drah. Ostatní obžalovaní dostali většinou peněžité tresty a zákazy činnosti. Bez trestu odešel jen fotbalový funkcionář Martin Pýcha.

Berbr čelil obžalobě z podplacení, z pomoci k podplacení, ze zpronevěry a z účasti na organizované zločinecké skupině. Státní zástupce Jan Scholle pro něj požadoval sedmileté vězení, pokutu 5,55 milionu korun a pětiletý zákaz výkonu funkce statutárního orgánu obchodní korporace. Nepodmíněné tresty navrhl ještě pro Rogoze a pro někdejšího hráče a funkcionáře Michala Káníka. Pro Rogoze požadoval trest 7,5 roku vězení a 350 000 korun a pro Káníka šest let a osm měsíců vězení a 504 000 korun.

Pro ostatní obžalované navrhl podmíněné tresty, pokuty a zákazy působit jako rozhodčí, asistent rozhodčího nebo delegát. Za účast na organizované zločinecké skupině může hrozit až dvanáctileté vězení. Berbr, který v neděli oslaví 70. narozeniny, vinu odmítá, stejně jako většina obžalovaných.

Soud má za prokázané, že některé zápasy ovlivňované byly, i to, že Berbr v té době titulovaný jako nejmocnější muž českého fotbalu ovlivňoval nasazování či změny rozhodčích na některá utkání. Soudce ale připomněl, že to samo o sobě není trestné. „Nikde ve spisovém materiálu jsme nezaznamenali jediný důkaz, že měl (Berbr) ponětí o tom, že zápasy jsou spojeny s předáváním peněz nebo jiných výhod. Z našeho pohledu nebyla prokázána v tomto ohledu ani spojnice mezi obžalovaným Berbrem a obžalovaným Rogozem. Můžeme se pohybovat v míře podezření, ale ne jistoty,“ uvedl soudce.

Byť podle něj Berbr mohl doporučovat rozhodčím, aby vycházeli vstříc Vyšehradu, soud nesoudí chování v rámci fotbalových aktivit, pokud u nich nelze prokázat úplatkářství. „Jestli obžalovaný Berbr rozhodčí nasazoval nebo jestli je dokonce přemlouval, je v podstatě jedno, pokud nemáme prokázanou tu nástavbu, tedy poskytování nebo přijímání materiálních výhod,“ odůvodnil soudce, proč Berbra soud zprostil obžaloby z úplatkářství.

Čtyři obžalovaní už mají pravomocné tresty z dřívějška. Jedním z nich je bývalý rozhodčí a také jeden z hlavních obžalovaných v kauze Tomáš Grímm, který v případu vystupoval jako spolupracující obviněný a dostal půlroční podmíněný trest, pokutu 198 000 korun a pětiletý zákaz činnosti. Podmíněné tresty mají i bývalý rozhodčí Marek Janoch, bývalý delegát Miroslav Skála a Petr Tarkovský, obžalovaný za to, že Berbrovi pomohl vyvést peníze z Plzeňského krajského fotbalového svazu.

„Tresty jsou možná trochu jiné, než veřejnost očekávala, ale rovnou říkám, že je mi jedno, co veřejnost očekávala,“ uvedl soudce Žák v odůvodňování rozsudku. Začal tím, že čtyři uzavřené dohody o vině a trestu neměly absolutně žádný vliv na rozhodnutí soudu u ostatních obžalovaných.

Soudce ve odůvodnění rozsudku mimo jiné řekl, že soud nenašel důkazy o tom, že by obžalovaní působili jako organizovaná zločinecká skupina v čele s Berbrem. Jednak ne všichni obžalovaní se účastnili všech skutků, ale také se podle soudce nepodařilo najít důkazy pro to, že by Berbr měl z ovlivňování zápasů nějaký zisk.

V obecné rovině pak soudce konstatoval, že samotné ovlivňování zápasů není vlastně trestné, ale amorální a neetické. „Je to s rozporu s vnitřními předpisy FAČR a v rozporu s fair play. Výjimkou jsou úplatky,“ uvedl Žák.

Jak řekl, soud není od toho, aby očistil fotbal. Z vyšetřování policie ale vyplývá podle soudce, že ovlivňování zápasů nebylo asi standardní, ale zase nijak výjimečné a k ovlivňování docházelo na řadě úrovní.

Podle soudce by jako protiprávní mohlo být ovlivňování zápasů, na které se sází. Pak by poškozenými byly zřejmě sázkové kanceláře. Ty se ale k trestnímu řízení se svými nároky nepřipojily. Soudce Žák řekl, že je přitom pravděpodobné, že ovlivňování zápasů kvůli sázkám není výjimečné. Sázeli rozhodčí, funkcionáři a zřejmě i hráči, řekl plzeňský soudce.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist