Najímání cizinců na páchání trestné činnosti, jako tomu bylo u cizince podezřelého ze žhářského útoku v autobusových garážích pražského dopravního podniku, je podle ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky nová taktika Ruska. Napsal to v pondělí server Hlídací pes. Útočník pak podle šéfa české kontrarozvědky nemusí ani vědět, že ho najala ruská strana. Rusko podle něho bude v tomto přístupu pokračovat.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v neděli uvedl, že Kolumbijec podezřelý z pražského útoku nebyl profesionální agent, s největší pravděpodobností šlo o amatéra. Vyšetřování tak nemusí být dlouhé. Soud poslal před týdnem šestadvacetiletého cizince do vazby. Podle dřívějšího vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) se prověřuje podezření ze zapojení ruských tajných služeb a pravděpodobnost je vysoká.

„To, že stopy tohoto útoku vedou do Ruska, samozřejmě není jen domněnka, jsou za tím zpravodajské informace. I když – v obecné rovině – sám útočník v podobných případech ani nemusí vědět, že ho naverbovala ruská strana,“ ocitoval Koudelku server. Tato taktika podle něj umožňuje Rusům navenek se od akcí útočníků distancovat. Podobně podle Koudelky postupují i islamisté, kteří verbují přes internet. „Ale zatímco islamisté se je snaží radikalizovat skrze náboženství, Rusové na to jdou přes peníze, nicméně podstata je stejná,“ dodal ředitel BIS.

Žhářský útok se na Klíčově odehrál předminulý týden v noci na čtvrtek. Policie následně i díky veřejnosti získala fotografii podezřelého a v sobotu ráno ho zadržela, následně zahájila trestní stíhání. Vazba má zabránit jeho útěku, zabránit mu působit na možné svědky, ale i předejít tomu, aby trestný čin dokonal.

Cizinec byl podle policie při zadržení v Česku pět dní. Je původem z Jižní Ameriky a hovoří španělsky. Policisté neupřesnili, do jaké míry muž svůj čin dokonal.

Bezpečnostní informační služba (BIS) na síti X napsala, že stejně jako zpravodajské služby v dalších zemích získává stále jednoznačnější informace o aktivitách ruských zpravodajských služeb, které se snaží verbovat mimo Rusko lidi ochotné za peníze provádět na území evropských států sabotáže.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist