Eurovolby v Česku opět vyhrálo ANO před koalicí ODS, KDU-ČSL a TOP 09, následují Přísaha s Motoristy, Stačilo!, STAN, Piráti a SPD s Trikolorou. ANO získalo v letošních evropských volbách sedm mandátů, tedy o jeden víc než před pěti lety. Strany koalice Spolu budou mít 6 europoslanců, o dva méně než dosud. Starostové v letošních eurovolbách zdvojnásobili počet svých europoslanců na dva, Piráti budou mít podle Českého statistického řadu místo tří jednoho europoslance.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

ANO zvítězilo v evropských volbách se ziskem 26,14 procenta hlasů, minulé eurovolby vyhrálo díky 21,18 procenta hlasů. Lídr opozičního hnutí Andrej Babiš označil výsledek voleb za velké zadostiučinění. Novinářům řekl, že zástupci hnutí v pondělí poletí do Bruselu. Jednat chtějí o členství ve výborech či frakci. „Zítra jdeme do práce, takže nebudeme vlastně oslavovat. Máme všichni radost. Je to velké zadostiučinění. Makali jsme naplno," řekl krátce po oznámení výsledků Babiš. Zatím neví, v jaké frakci by mělo jeho hnutí v europarlamentu být. Podle něj jednání začnou v úterý.

Koalice Spolu dosáhla podle premiéra Petra Fialy (ODS) v eurovolbách se ziskem šesti mandátů slušného výsledku, strany koalice se budou podle něj snažit, aby další volby vyhrály. Volby tak pro Spolu, kterou volilo celkem 22,27 procenta hlasujících, znamenají hlavně motivaci. ODS v roce 2019 kandidovala v evropských volbách samostatně, obdržela 14,54 procenta hlasů. Také KDU-ČSL šla do minulých eurovoleb samostatně a dostala tehdy 7,24 procenta hlasů. Lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL pogratulovali k hnutí ANO, které v hlasování zvítězilo. Premiér v první reakci zmínil velkou volební účast, která podle něj ukázala, že evropským volbám přikládají Češi větší význam než dříve, což je dobře. Koalice bude mít šest europoslanců, o dva méně než dosud.

„Dosáhli jsme slušného výsledku. Nejsme ani nadšeni, ani zklamáni. Šest mandátů bylo minimální hranicí pro úspěch v těchto volbách," řekl Fiala. Volby podle něj poskytly stranám koalice zpětnou vazbu, kterou se budou snažit využít pro další volby. "Snili jsme o prvním místě, ale bereme s pokorou i to druhé," uvedl lídr kandidátky Alexandr Vondra (ODS).

Překvapením letošních voleb je koalice hnutí Přísaha se stranou Motoristé sobě, která získala 10,26 procenta a bude mít dva mandáty. Lídr kandidátky Přísahy a Motoristů Filip Turek je spokojený se ziskem dvou mandátů v evropských volbách. Výsledek odpovídá jeho očekávání, řekl novinářům. Voliči se podle něj nenechali znechutit kampaní konkurence, kterou Turek označil za dehonestační. V Evropském parlamentu by považoval za nejlogičtější zapojit se do frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR), čeká ale ještě budoucí jednání. V ECR nyní působí ODS.

Turek řekl, že tajně doufal až ve tři mandáty. Předseda Přísahy Róbert Šlachta řekl, že si v duchu myslel na dva. Oba vyjádřili s výsledkem spokojenost a poděkovali voličům. "Naši voliči se nenechali zastrašit ani znechutit, já jim za to strašně moc děkuju," řekl Turek.

Kritizoval politické konkurenty za kampaň vůči sobě. "Ta dehonestační kampaň začala být tak brutální, že jsme nedokázali analyzovat, jestli nám to ještě pomáhá nebo je to pro nás už poškozující," řekl. Turek čelil zejména v závěru kampaně kritice za fotografie, na kterých je zachycen se svícnem s nacistickým symbolem či se zdviženou pravicí připomínající nacistické hajlování. "Mám z toho velkou radost, že žijeme mezi přemýšlivými občany, že se nenechají zmanipulovat hloupými dehonestačními kampaněmi," řekl.

Koalice Stačilo! v čele s komunisty obdržela 9,56 procenta hlasů. V minulých eurovolbách KSČM dostala 6,94 procenta hlasů. Zisk dvou mandátů v Evropském parlamentu (EP) je podle znovuzvolené europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) výsledkem víry voličů, že jejich hlas pro koalici Stačilo! nepropadne. Konečná to uvedla na tiskové konferenci ve volebním štábu. Do EP se za Stačilo! dostal také někdejší zdravotnický expert Pirátů Ondřej Dostál, který kandidoval jako nestraník za SD-SN na druhém místě kandidátky. Koalice Stačilo! tvoří KSČM, Spojení demokraté - Sdružení nezávislých a ČSNS.

"Úspěch je kombinací mnoha faktorů. Pevně věřím, že se naše energie přetaví v to, abychom byli schopni takto pokračovat i do budoucna a říct si za rok o mandáty v Poslanecké sněmovně. Určitě rozhodla i naše témata, protože téma míru u nás velmi rezonovalo," řekla ČTK Konečná. KSČM ve Sněmovně poslance nemá od podzimu 2021.

Pro Starosty hlasovalo 8,7 procenta lidí. Starostové kandidovali v minulých evropských volbách v koalici s TOP 09 a získali celkem 11,65 procenta hlasů. Předseda hnutí STAN Vít Rakušan při hodnocení výsledků ocenil, že STAN zdvojnásobil počet europoslanců a získal stejný počet hlasů jako v posledních evropských volbách. Zisk téměř devíti procent a páté místo ale podle něj není úspěch, pro kandidátku Starostů a osobností pro Evropu očekával dvouciferný výsledek a doufal ve tři mandáty. Řekl to na tiskové konferenci po zveřejnění výsledků.

"Bylo by velmi neupřímné říkat, že tohle je úspěch. My jsme chtěli - a říkal jsem to stále - že chceme dvouciferný výsledek," řekl Rakušan. On i lídryně kandidátky Danuše Nerudová poděkovali voličům. Rakušan zmínil také rekordní účast v evropských volbách, která ale přinesla podle něj ve velké míře protestní hlasy. Výsledek přesto nepovažuje za referendum o vládě.

„Co je pro nás velkým varováním, které nelze brát na lehkou váhu, je posílení komunistů a pravicových extremistů," řekla Nerudová. Podle Rakušana to je špatná zpráva pro vládu i pro demokratické strany. "Jestli občas nezapomínáme (...) na to, že máme společně hájit hodnoty liberální demokracie," dodal. Komunisty a pravicové radikály, jak označil koalici Přísaha a Motoristé, STAN porazit chtěl.

Piráty podpořilo 6,2 procenta voličů, což byl poloviční zisk v porovnání s rokem 2019. Tehdy v eurovolbách Piráty volilo 13,95 procenta voličů. Zisk jednoho mandátu je pro Piráty velkým zklamáním, řekl předseda strany Ivan Bartoš na tiskové konferenci ve volebním štábu. Strana bude podle něj nyní analyzovat důvody výsledku, jde podle něj o důležitou zpětnou vazbu od občanů. Jediný mandát získala za stranu dosavadní europoslankyně Markéta Gregorová.

Gregorová poděkovala všem lidem, co ji přišli volit a dali jí preferenční hlasy. "Vnímám to jako obří závazek vůči vám všem," řekla ve štábu Pirátů. I nadále chce v Evropském parlamentu prosazovat proevropské liberální hodnoty, které Piráti doposud hájili. "Teď mě tam bude očekávat minimálně třikrát tolik práce a já jsem připravena do toho jít naplno," dodala. Podle Bartoše není prostor na smutky protože Evropa čelí řadě výzev a strana se podle něj okamžitě pustí do práce. "Pracovně to pro nás znamená, že prostě budeme muset zabrat třikrát tolik než doposud," řekl.

SPD s Trikolorou dalo přednost 5,73 procenta voličů. SPD kandidující samostatně před pěti lety dostala 9,14 procenta hlasů. Výsledek označil předseda Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomio Okamura za neúspěch. Podle něj obě strany nedostatečně bojovaly o přízeň potenciálních voličů a získali hlasy zejména tvrdého jádra svých příznivců. Novinářům v pražském Hotelu Duo řekl, že SPD musí mnohem aktivněji oslovovat voliče a a ukazovat, že o jejich hlasy stojí. Dodal, že ve středu bude mít setkání s francouzskou političkou Marine Le Penovou, jejíž krajně pravicové Národní sdružení vyhrálo eurovolby ve Francii ziskem 32 procent hlasů. Schůzka se bude týkat struktury frakce Identita a demokracie (ID), v níž SPD je.

Ostatní ze tří desítek kandidujících seskupení se letos nedostala přes pětiprocentní hranici. Nejlépe z nich dopadlo PRO Jindřicha Rajchla, které dostalo 2,15 procenta hlasů, a Sociální demokracie se ziskem 1,86 procenta hlasů. Více než jedno procento hlasů, které zaručuje jednorázový příspěvek ze státního rozpočtu 30 korun za hlas, získali také Svobodní (1,76 procenta) a Zelení (1,55 procenta).

ČSSD Jiřího Paroubka obdržela pouze čtvrt procenta hlasů, dvojnásobek, tedy půl procenta, dostala Aliance za nezávislost ČR v čele s dosavadním europoslancem za SPD Hynkem Blaškem. Uskupení Česká republika na 1. místě, v jehož čele stojí zadlužený pořadatel protivládních demonstrací Ladislav Vrabel, dosáhlo na 0,23 procenta hlasů.

Nejvíc kroužků pro Dostálovou

Nejvíc preferenčních hlasů v letošních evropských volbách v Česku získala lídryně kandidátky ANO Klára Dostálová, na volebním lístku ji zakroužkovalo víc než 171.000 voličů. Následují lídři koalic Přísaha a Motoristé Filip Turek a Spolu Alexandr Vondra (ODS). Novinářům to v neděli pozdě večer na tiskové konferenci k výsledkům voleb řekl předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček.

Dostálovou zakroužkovalo 171.142 voličů, Turka 152.196 lidí a Vondru zvýraznilo 118.492 z lidí, kteří přišli k volbám. Předsedkyně komunistů Kateřina Konečná, která vedla kandidátku koalice Stačilo!, dostala 115.386 preferenčních hlasů.

Luděk Niedermayer za TOP 09 na třetím místě kandidátky Spolu získal 88.631 preferenčních hlasů. V předchozích volbách mu přitom 67.430 preferenčních hlasů stačilo k tomu, aby se stal nejvíce kroužkovaným kandidátem. TOP 09 tehdy usilovala o hlasy voličů společně s hnutím STAN.

Rekordní účast

K letošním volbám do Evropského parlamentu přišlo v Česku 36,45 procenta oprávněných voličů. Je to nejvyšší účast od vstupu České republiky do Evropské unie. Před pěti lety hlasovalo 28,72 procenta. Výsledky voleb dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Ve všech českých krajích byla letos volební účast vyšší než 30 procent. Nejvíc oprávněných voličů přišlo v Praze, a to 42,58 procenta. V žádném jiném kraji se účast nad 40 procent nedostala. Nejblíž k této hranici měl kraj Vysočina s účastí 38,42 procenta voličů, následovaný Královéhradeckým krajem s 38,20 procenta.

Naopak nejmenší zájem o volby byl v Karlovarském kraji, kde k urnám přišlo 30,21 procenta oprávněných voličů. V předposledním Ústeckém kraji dosáhla volební účast 30,74 procenta.

V předchozích čtyřech volbách přišlo nejvíc voličů k urnám v květnu 2019, kdy volební účast dosáhla 28,72 procenta. O pět let dříve využilo možnosti vybrat zástupce v EP pouze 18,2 procenta lidí, dosud nejmíň. V roce 2009 byla účast 28,22 procenta a v roce 2004, kdy Češi volili poprvé, činila 28,32 procenta.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist