Tisíce lidí v pondělí oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa. Mnozí fanoušci měli hokejové dresy a české vlajky nebo si na tváře namalovali české národní barvy. Ve čtvrtek hokejovou reprezentaci přijme na Pražském hradě prezident Petr Pavel. Prezident navštívil několik utkání českého týmu a hráčům k titulu osobně gratuloval hned po nedělním finále.

Mistrovství světa v hokeji, které se uplynulé dva týdny konalo v Praze a Ostravě, přineslo podle sázkových kanceláří rekordní objem sázek 2,9 miliardy korun a závěrečný duel se Švýcarskem byl nejsledovanějším pořadem tuzemských televizí za téměř dva roky. Šampionát také zvedl tržby restaurací a hotelů.

Hokejisté po příjezdu do centra Prahy nejdříve pozdravili fanoušky ze střechy autobusu, na kterou vylezli únikovým otvorem. „Jako první tam byly špatné nápady, že rozbijeme okno, ale nakonec jsme našli exit nahoře a vylezli jsme,“ řekl útočník Martin Nečas. „Jestli jsme se báli, aby nás střecha unesla? Báli nebáli, myslím si, že nám to teď moc nemyslí. Vyšlo to dobře, nikdo nespadl a jsme rádi,“ dodal útočník Caroliny, který byl jednou z hlavních ofenzivních hvězd týmu.

Fanoušci hokejisty přivítali nadšeným křikem a skandováním „kdo neskáče, není Čech“. Po několika minutách reprezentanti vyslyšeli volání „pojďte sem“ a vydali se na pódium.

„V životě jsem nic takového nezažil. Moc děkujeme za podporu, kterou máme a kterou jsme dostávali po celou dobu turnaje. Moc si toho vážíme,“ řekl dojatý obránce Michal Kempný, který v roce 2018 získal s Washingtonem Stanleyův pohár. Teď ale může slavit doma. „Znovu jsme dokázali, že Česko je hokejový národ. Dokázali jsme ho spojit na nějakou dobu. Tohle je nejvíce,“ podotkl třiatřicetiletý bek.

O splněném snu mluvil i Radko Gudas. „Tohle jsem si vždy přál, když jsem byl malý kluk a hrál jsem na ulici nebo za barákem. Neuvěřitelné. Je to něco, co se naskytne jednou za život,“ řekl důrazný obránce. Nechtěl konkretizovat, kdo byl hlavním tahounem první části oslav. „Jako máme spoustu lídrů v kabině, tak bylo spousta lídrů i včera večer. Nejde říct jednoho nebo pět, je to týmová akce posledních pár dní,“ uvedl Gudas s úsměvem.

Na některých hráčích bylo vidět, že i dnes už stihli vypít větší množství alkoholu. „Trošku jsme na mol všichni, ale to k tomu patří. Tohle byl náš sen a splnil se,“ uvedl Nečas.

Jako jediný z týmu už zažil přivítání od fanoušků na Staroměstském náměstí kapitán Roman Červenka, který získal světový titul i v roce 2010. „Myslím, že všechno běží, jak má. Všichni si to užívají. Je to něco neskutečného,“ řekl Červenka. Při oslavách využil zkušenosti z minulosti. „Řekl bych, že je to méně náročné. S věkem už to nemůžeš přehánět. Lidi nás sem ale dotáhli, takže jim to musíme vrátit,“ řekl. Sám šel radši po finále včas spát. „Jestli si myslím, že to ještě bude dlouhé? Nemyslím, vím,“ uvedl Červenka.

Prezident Pavel přijme hokejisty ve čtvrtek na Pražském hradě, oznámila dnes na síti X prezidentská kancelář. Prezident už po finále přímo v šatně hokejistům poděkoval a ocenil i organizaci šampionátu. Tým podle něj přinesl „nové Nagano“.

Sledovanost mistrovství byla mimořádná. Z pohledu všech televizí v Česku bylo nedělní finále ČR - Švýcarsko nejsledovanějším pořadem od 25. prosince 2022, kdy ČT vysílala pohádku Krakonošovo tajemství. Zápas si nenechalo ujít 76 procent lidí, kteří měli v tu dobu zapnutou televizi. Aspoň na chvíli si ho pustilo 4,81 milionu diváků. Na kanále ČT Sport a na internetovém iVysílání sledovalo finále 3,74 milionu diváků starších čtyř let. Martin Klimeš z tiskového oddělení České televize ČTK řekl, že pro ČT Sport to byl nejsledovanější přenos a pro ČT druhý divácky nejúspěšnější po finále olympijských her v Naganu ČR-Rusko v roce 1998, které vidělo 4,16 milionu diváků.

Operátor O2 podle ředitele firmy pro fixní produkty a inovace Tomáše Křešťáka zaznamenal oproti loňskému šampionátu nárůst provozu v síti o 40 procent. „Pokud bychom srovnávali s mistrovstvím světa v ledním hokeji v roce 2022, pak mluvíme o nárůstu provozu dokonce o rovných 100 procent,“ uvedl.

Restauracím během šampionátu stouply tržby o 25 až 30 procent. ČTK to řekl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. Příznivý vliv mělo mistrovství i na hotely, které byly v pořádající Praze a Ostravě průměrně z 90 procent plné. Podle oslovených analytiků se akce projevila lokálně v tržbách obchodníků, ale na českou ekonomiku jako celek podle nich šampionát dopad neměl. Větší vliv by mohlo mít podle expertů vítězství českého mužstva, které by mohlo zlepšit spotřebitelskou náladu, a tím i přispět k rychlejšímu růstu ekonomiky.

O desítky až stovky procent se podle obchodníků oslovených ČTK zvedla poptávka po hokejových dresech, českých vlajkách nebo i televizích a výčepních zařízeních. Například zájem o dresy hokejové reprezentace stoupl na on-line srovnávači Heureka.cz za posledních 30 dní zhruba pětinásobně. Vyšší tržby měli také prodejci potravin. V nákupních košících se častěji objevovalo pivo, nealkoholické nápoje či slané pochutiny.

Podle marketingových expertů, které oslovila ČTK, vybojovaný titul pozitivně zaznamenají zejména hráči, kterým se promítne do marketingové hodnoty. U těch, kteří na šampionátu zazářili a před ním nebyli příliš známí, například u brankáře Lukáše Dostála, reklamní hodnota stoupla podle odborníků až několikanásobně.

Vydělat na akci zkoušeli i podvodníci, kteří prodejem několika set falešných vstupenek podle policie způsobili škodu téměř 2,6 milionu korun. Jinak bylo mistrovství z pohledu policistů klidné. Policisté ocenili celkově poklidnou atmosféru bez výrazných narušení veřejného pořádku. Za „jedinou kaňku na celkovém obraze“ označila policie právě prodej falešných lístků, kterých zajistila 730.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist