Podle čeho budou lidé volit v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu? Odpověď strany vládní koalice rozhodně nepotěší. To a mnohem víc se dozvíte v newsletteru Ředitelé Evropy, který je o české roli v Evropě a o dění v Evropské unii. Může vám každý čtvrtek chodit zdarma do vašich e-mailů. Odebírejte!

Český plán

O tom, že by EU našla nějakou zemi například v Africe, kam by vozila nelegální migranty zachráněné na moři, se mluví už delší dobu. Teď se ale objevil plán na ještě dalekosáhlejší postup – do této země či zemí by státy unie přemístily také migranty, kteří už jsou v unii a jejich žádost o azyl tam byla zamítnuta. Detaily obsahuje návrh vypracovaný Českem, Dánskem a Rakouskem, o kterém si víc můžete exkluzivně přečíst tady.

Nejdůležitější snaha

Státům EU se daří vyhošťovat jen pětinu osob, které u nich požádají o azyl, ale nedostanou ho. Tito lidé by tedy skutečně měli být vyhoštěni, jenže v praxi to je, z různých důvodů, složité. Zmíněný plán, na jehož vypracování se ve velké míře podílelo české ministerstvo vnitra, se tak snaží řešit právě tento problém – dostat z území EU lidi, kteří na něm nemají nárok pobývat. Momentálně ho podporuje více než polovina zemí unie, otázkou ovšem je, jestli bude fungovat v praxi. Podepsané země včetně Česka zdůrazňují, že chtějí za všech okolností postupovat v souladu s mezinárodním právem. Co z toho plyne, to si také můžete přečíst po rozkliknutí výše zmíněného odkazu.

Prosvištíme si: Volby o vládě

Průzkumů před blížícími se eurovolbami bude ještě několik, ten poslední od agentury Ipsos by ale neměl zapadnout. Ředitelé Evropy jej mají, v celistvosti bude představený dnes, ve čtvrtek 9. května, tak jen prozraďme to nejzajímavější, byť ne překvapivé. Češi chtějí v evropských volbách vyjádřit svůj názor na současnou vládu. Přesně tak odpověděla největší část z nich, 37 procent, na otázku, proč se plánují zúčastnit hlasování. Opozici se evidentně daří proměnit volby do Evropského parlamentu v referendum o Fialově koalici. 

Dvě války

Mezi EU a Čínou se schyluje k obchodní válce. A to ne ledajaké, jde hlavně o spor o elektromobily. Přičemž automobilový průmysl je pro státy typu Česka klíčový. Čínský prezident Si Ťin-pching je tento týden v Evropě. Kromě zmíněných aut jde státům EU hlavně o to, aby Čína zatlačila na Moskvu, aby ukončila válku na Ukrajině. Jenže Peking místo toho stupňuje svou podporu Rusku. A proč nejsou státy EU ohledně toho, jak tvrdě vůči Číně postupovat, jednotné? Čtěte.

Nekorektní rozhovor

Smějící se bestie, letadla, která patří do šrotu, a úřady, které ještě komunikují přes fax – tento rozhovor s německým velvyslancem v Praze Andreasem Künnem rozhodně není standardním vystoupením diplomata. Künneho se Ondřej Houska a Michal Půr v podcastu Bruselský diktát ptají i na to, kdy se dá Německo konečně ekonomicky dohromady a jak dlouho mu vydrží podpora Ukrajině. A co Künneho nejvíc štve na Češích? Celý díl Bruselského diktátu je na HeroHero a Gazetisto, a to jak v překladu, tak v (anglickém) originále.

Francie volí byznys

Vynalezli Francouzi byrokracii? Mnozí Češi si to myslí. Právě francouzské firmy se teď ale postavily do čela boje za snížení regulace v Evropě a chtějí, aby se unie v dalším období zaměřila na ekonomický růst a konkurenceschopnost. S tímto vzkazem přijel do Česka viceprezident MEDEF, největšího zaměstnavatelského svazu ve Francii. „Spočítali jsme, že mezi roky 2017 a 2022 bylo přijato 5000 stran unijní legislativy s 850 novými povinnostmi pro firmy. To musíme zastavit,“ tvrdí Fabrice Le Saché. Jak toho chce dosáhnout? A přeje si podobné úlevy pro evropské podniky, jaké mají ty americké? Píšeme v tomto textu.

Ostře sledované: Portfolio pro Česko

O jakou agendu by měl usilovat příští eurokomisař či eurokomisařka? Domácí politici občas zmíní obranu a nejčastěji skloňují vnitřní nebo jiné „ekonomické“ portfolio. Jeden z nejpovolanějších Čechů, bývalý hlavní vyjednávač vstupu do EU a sám eurokomisař Pavel Telička to vidí jinak – a logicky. Další zástupce Česka v komisi by měl usilovat o klimatickou agendu. Proč? Telička to vysvětluje v tomto rozhovoru, kde odpovídá i na otázku, jestli existuje něco jako autentický názor Andreje Babiše na Evropu.

Zážitek na Národní

Zastoupení Evropské komise v Česku se příští týden po dvaceti letech přestěhuje do prostor na Národní třídě v Praze, poblíž místa, kde se v roce 1989 psaly dějiny. Bude tam sídlit i kancelář europarlamentu a také zastoupení Evropské investiční banky. Hlavním důvodem změny je otevření zbrusu nových návštěvnických prostor „Europa Experience“ v paláci Dunaj, od kterých si vedení všech tří institucí slibuje, že se díky interaktivnímu podání stanou vyhledávaným místem školních a jiných výprav. Tak schválně! Držíme každopádně palce.

Máme písničku!

Občas někomu posíláme písničku, buď z legrace, nebo jako ocenění. A teď jsme dostali písničku my - ne ledajakou, ale vytvořenou s pomocí umělé inteligence. Zpívá se v ní o Ředitelích Evropy, posuďte sami. Moc děkujeme autorovi, kterým je Jakub Kajtman z Evropské komise.

Zveme vás!

Přijďte na veřejnou debatu lídrů kandidátek jednotlivých stran či koalic do voleb do Evropského parlamentu. Zúčastní se pět subjektů, které mají v průzkumech nejvyšší podporu, účast slíbili prakticky všichni lídři. Debata bude ve středu 15. května od 17:00 v Node5 na pražském Smíchově. Pořádá Asociace pro mezinárodní otázky, moderují oba Ředitelé Evropy. Registrovat se můžete tady.

Co si přečíst

• Pryč od Merkelové. Německá CDU se posouvá stále víc doprava.

• Made in Ukraine. Jak může EU podpořit ukrajinský obranný průmysl.

• Dvacet let v EU? Projedli jsme dotace, ale postavili rekordní počet rozhleden.

Evropa podle…

Luuk van Middelaar, nizozemský profesor, ředitel institutu BIG

Na tomto místě byste si měli přečíst Luukovu glosu. Jenže nám ji zapomněl poslat. A tak mu posíláme písničku - jde o nadsázku, samozřejmě!

Co si poslechnout/Kam zajít

• Bruselský diktát opět na cestách! Na živé vystoupení podcastu Ondřeje Housky a Michala Půra můžete zdarma přijít 14. května ve Zlíně, 16. května v Břeclavi, 17. května v Praze na Metropolitní univerzitě a 22. května na Univerzitě Karlově. Další místa a termíny jsou tady.

• Co si myslíte o EU? Jak je v ní Česko vnímáno? A dala unie něco mladým? Přijďte diskutovat s jedním z nejpovolanějších, diplomatem a šéfem sekce pro EU na ministerstvu zahraničí Jaroslavem Kurfürstem. V úterý 14. května od 18.00 ve Skautském institutu v Praze. Moderuje Kateřina Šafaříková.
• Proč má Česko v Bruselu hned pět velvyslanců a co dělají.

Tečka podle Kateřiny Šafaříkové

Počátkem týdne se rozdávaly výroční novinářské ceny a byť uspělo několik příspěvků týkajících se Ukrajiny, nenajdete mezi nimi třeba reportáž z Finska, proč jsou tamní střední školy nejlepší v Evropě a co by si z toho mělo odnést Česko. Nedostal se tam ani článek o zrodu antisemitismu na amerických univerzitách, nad kterým mnohým zůstává rozum stát. Tyto texty totiž vůbec nevznikly. Média šetří a novináři píšící o dění ve světě jsou mezi prvními, které redakce škrtají. Se dvěma novinářskými kolegy jsme se to rozhodli změnit a založili jsme fond nesoucí jméno loni náhle zesnulého kolegy a skvělého reportéra o Americe Daniela Anýže. Fond Daniela Anýže bude mladým novinářům se zájmem o zahraničí financovat půl roku práce v redakci českého média a pomůže tak nastartovat jejich profesní dráhu. Dnes je Den Evropy a tak si přejme, aby bylo více Ředitelů Evropy a jednou možná i Ředitelé Ameriky! Fond Daniela Anýže je jednou z cest k tomuto cíli. Vy, kdo odebíráte tento newsletter, prosím šiřte informace o fondu mezi svými přáteli. A pokud můžete, přispějte. Srdečně vám za to děkuji.