Jednička koaliční kandidátky Starostů a nezávislých (STAN) do Evropského parlamentu (EP) Danuše Nerudová v letech 2009 až 2015 publikovala v predátorských časopisech. Uvedl to v pondělí server Seznam Zprávy, podle kterého šlo o devět textů. Bývalá rektorka Mendelovy univerzity Nerudová serveru řekla, že není ráda, že se její články objevily v časopisech s pochybnou hodnotou. Přestala v nich publikovat, když akademická sféra problém těchto časopisů definovala. Na síti X spojila informace o údajně nízké kvalitě své vědecké práce s posledním měsícem volební kampaně.

Zveřejňování textů v časopisech označovaných za predátorské bylo jedním z důvodů, proč se minulý týden vzdal nominace na ministra pro vědu bývalý rektor Slezské univerzity v Opavě Pavel Tuleja (TOP 09). Predátorské časopisy zveřejňují články bez ohledu na jejich kvalitu, akademické prostředí zaplavují texty, které nesplňují základní náležitosti odborných materiálů. Nerudová podle Seznam Zpráv v zahraničních časopisech zařazených mezi predátorské publikovala v době, kdy byla na brněnské vysoké škole proděkankou a následně prorektorkou.

Tulejovi někteří akademici vyčítali vedle publikování v predátorských časopisech také nevalnou kvalitu odborných prací v oboru ekonomie. Ekonom Daniel Münich z Univerzity Karlovy v rozhovoru pro portál iDnes.cz uvedl, že při posuzování publikací v těchto časopisech je třeba rozlišovat mezi jejich systematickým zneužíváním a jednotlivým omylem. Ekonom Jaroslav Borovička z New York University serveru Seznam Zprávy řekl, že mezi vědeckou prací Nerudové a Tuleji je viditelný rozdíl. Tulejovu práci vidí jako „velký negativní exces“, u Nerudové hovoří spíše o průměru.

Nerudová serveru Seznam Zprávy řekla, že publikování v predátorských časopisech lituje. „Samozřejmě z dnešního pohledu nejsem ráda, že některé mé články vyšly v časopisech, které mají pochybnou hodnotu,“ uvedla. Od doby, kdy se problematika začala v akademické sféře řešit a akademická obec definovala znaky a seznamy takových časopisů, už v nich nepublikovala, doplnila Nerudová.

Celkem Nerudová jako autorka či spoluautorka publikovala od roku 2002 do současnosti 260 textů vědeckého charakteru, uvedly Seznam Zprávy. Do časopisů zařazených na tzv. Beallův seznam tzv. potenciálně predátorských časopisů přispěla devětkrát, v šesti případech šlo o časopis Business Review, dále šlo o Journal of American Business Review a American Academy of Business Review. „Zda se za publikování platilo, si nevzpomínám, je to více než deset let,“ uvedla Nerudová.

Za zásadní bývalá prezidentská kandidátka označila, že od roku 2015 v problematických časopisech nepublikovala a například údaje citační databáze Web of Science ukazují na výrazný posun v kvalitě její vědecké práce. Nerudová své pochybení připisuje také dřívějšímu hodnocení vědy přezdívanému kafemlejnek. „Hodnotil pouze kvantitu, nikoliv kvalitu publikací. S tím souvisel i dynamický rozvoj predátorských časopisů, které na systému parazitovaly,“ řekla.

„Jsem velmi ráda, že to vedlo ke změně hodnocení vědy a výzkumu, takže si dnes již akademici dávají i díky výrazně vyššímu tlaku na kvalitu větší pozor, kde publikují. Ušli jsme dlouhou cestu správným směrem,“ dodala. Doplnila, že dlouhodobě prosazuje, aby profesoři a docenti museli každých pět let obhajovat svoje publikace a granty, tedy kvalitní práci.

Nerudová případ spojila především se závěrem volební kampaně. „Dostala se ke mně informace, že se už na všech frontách hledá něco na Nerudovou. Čekala jsem, co přijde tentokrát. O to více mě překvapilo, že se vytahuje už rok a půl stará informace. Znovu se ze všech stran přehrabují v mé vědecké práci a v její údajně nízké kvalitě,“ uvedla. Věří, že se voliči „nenechají otrávit“, což pokládá za jediný cíl.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.