Českou gastronomii chválím, ale jestli by v něčem mohla jít dál, je to přijímání zpětné vazby,“ říká herec Lukáš Hejlík, autor Gastromapy a několika knih o českých restauracích. Jídlo a podniky po celém Česku hodnotí dlouhá léta a někde ho proto už velmi dobře znají. „Občas je ale reakce podniků taková podrážděná,“ říká o svých recenzích, kde ale prý nikdy nesdílí špatné zkušenosti.

„Gastromapu beru jako pozitivní tipy. Nepíšu o těch špatných zkušenostech. Dělám to proto, abych podnikům pomáhal, ne abych jim ublížil,“ říká herec Lukáš Hejlík, který teď vydává už svou čtvrtou knihu s doporučeními na zajímavá místa s dobrým jídlem. Tentokrát se zaměřil na snídaně, na cestách byl sedm měsíců, a aby stihnul všechno, co měl v plánu, snídal i třikrát denně.

„Při těch sedmiměsíčních rešerších jsem byl šťastný za to, když někdo přinesl nějakou alternativu – třeba topinku s houbami. Prostě něco, kde nemuselo být nutně vejce,“ popisuje bloger, podle kterého je ale rozhodně nejprodávanější položkou na snídaňových menu vejce Benedikt.

Hejlík v rozhovoru mluví také o tom, jak se česká gastronomie posouvá a s její úrovní jdou „nahoru“ i sami hosté. I přesto se podle něj vede často až „vyhrocená“ debata nad cenami jídel v podnicích.

„Snídaně vlastně dneska není úplně levná záležitost, velmi často je dražší než oběd, ale pořád je to vcelku dostupná věc,“ říká k tomu, že to tak nemusí připadat v pořádku každému, ale spousta lidí je schopna taková jídla v restauracích docenit a dopřát si je.

Sám herec nakonec přiznává, že je za jídlo schopný v restauracích a bistrech nechat i přes 50 tisíc korun měsíčně, ale vysvětluje, že je to díky tomu, že si dokáže hodně vydělat. „Všude za sebe platím. Zjistil jsem, že to musím opakovat,“ dodává Hejlík.