Ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi. TOP 09 to ve čtvrtek uvedla v tiskové zprávě. O konci ministryně ve vládě se mluvilo už delší dobu. Média spekulují, že by Langšádlovou mohl nahradit poslanec z Královéhradeckého kraje a místopředseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel.

„Předsednictvo TOP 09 děkuje ministryni pro vědu, výzkum a inovace Heleně Langšádlové za její dosavadní cennou práci a bere na vědomí její rozhodnutí podat demisi na post ministryně vlády ČR,“ zní usnesení vedení vládní strany, které se sešlo ve středu večer.

Podle Langšádlové vedení TOP 09 vadilo, že neumí veřejně prodat svou práci a je málo vidět. Řekla to v rozhovoru pro Deník NRozhodnutí stranického vedení respektuje. „Já si za svojí prací stojím. Za mnou stojí rektoři, akademická obec, Akademie věd a Svaz průmyslu a dopravy. Končím kvůli tomu, že jsem svoji práci neuměla veřejně prodat. Neměla jsem lajky,“ uvedla odcházející ministryně.

Langšádlová míní, že prezentovat výsledky její práce na veřejnosti nebylo jednoduché mimo jiné i proto, že samotná agenda vědy a výzkumu zůstala po celou dobu pod ministerstvem školství. „Vědní politika zůstala na ministerstvu školství, mně zůstala rada vlády. A prodávat vědní politiku, hodnocení výzkumných organizací, nastavování programů účelové podpory není vůbec snadné. Ani pro mého nástupce nebude jednoduché prodávat tohle zboží, které jsem dostala,“ uvedla. 

Langšádlová dodala, že pro své další setrvání ve vládě neměla podporu TOP 09. „Udělala jsem spoustu věcí, ale neměla jsem podporu ze strany. Je to rozhodnutí strany a já to respektuji. Nikdy jsem o místo ve vládě neusilovala, ale vykonávala jsem ho, jak nejlépe jsem uměla,“ zdůraznila.

Premiér Petr Fiala (ODS) byl o změně informován, sdělil ČTK ředitel komunikace TOP 09 Jan Kocourek. Členy vlády odvolává a jmenuje prezident republiky na návrh ministerského předsedy. O nástupci Langšádlové chce TOP 09 nejprve jednat s premiérem Fialou a také s prezidentem Petrem Pavlem. Na jednání si chce rezervovat několik dní.

Fiala práci Langšádlové ocenil. Posunula podle něj dopředu propojení výzkumu s praxí. „Helena Langšádlová mě v minulých dnech o celé situaci informovala. Paní ministryni se podařilo řadu věcí výrazně posunout dopředu, například v oblasti propojení výzkumu s praxí, a já ji za to děkuji. Jsem v kontaktu s předsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou, o nástupci paní ministryně bych chtěl mít jasno příští týden,“ uvedl Fiala.

Pro ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) je konec Langšádlové překvapení. „Jsem překvapený, Helenku Langšádlovu mám osobně velmi rád a vážím si jí. Včera byla vláda a vůbec nic nenaznačovalo, že by měla odcházet,“ reagoval pro HN. „Mě takové argumenty, kdo je viditelný a neviditelný nedojímají, protože jsou resorty, kde je zájem médií každodenní, to je třeba ministerstvo vnitra. A pak kde to každodenní není, a pak ten ministr samozřejmě je méně vidět, ale to neznamená, že pracuje méně než ostatní, kteří jsou vidět, a to i třeba negativně, jako třeba já,“ dodal.

Langšádlová (TOP 09) před jednáním předsednictva ČTK sdělila, že cítí podporu vysokých škol, Akademie věd i Svazu průmyslu a dopravy. Za ní a jejím týmem je obrovský kus odvedené práce, uvedla. Odborníci z vědecké komunity, které tento týden oslovila ČTK, zvažovaný konec ministryně kritizovali. Podle nich za své působení ve funkci odvedla výsledky a její odvolání by přerušilo slibně započatou práci.

TOP 09 je nejmenší vládní silou, v osmnáctičlenném kabinetu pětikoalice má dvě místa. Kromě končící Langšádlové ji tam reprezentuje ministr zdravotnictví Válek. Šest postů mají ve vládě občanští demokraté, Starostové čtyři a Piráti a lidovci shodně po třech křeslech.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist