Premiér Petr Fiala se opět stal předsedou ODS, neměl protikandidáta. Získal 424 platných hlasů od 525 přítomných delegátů ostravského kongresu. Jeho cílem je vyhrát volby do Poslanecké sněmovny v roce 2025. Mandát obhájil popáté, když ho dokončí, bude v čele ODS déle než zakladatel strany Václav Klaus. Podobně neměl protikandidáta na post prvního předsedy Zbyněk Stanjura, který svůj mandát bez problémů také obhájil. 

Řadovými místopředsedy budou dále Martin Kupka, Alexandr Vondra a Martin Baxa. Nově do nejužšího vedení byla podle předpokladů zvolena  Eva Decroix, která je místopředsedkyně poslaneckého klubu. O post místopředsedy původně usiloval i Jan Skopeček, před volbami svoji kandidaturu ale stáhl, takže uspěli všichni zbývající kandidáti. 

Na kongres se sjelo přes 500 delegátů, dvoudenní akci pojímají jako začátek cesty k sněmovním volbám v příštím roce. ODS v průzkumech preferencí drží druhé místo s odstupem za opozičním ANO bývalého premiéra Andreje Babiše. Ačkoli Fiala se netěší velké oblibě v průzkumech veřejného mínění, podporu mezi straníky má.

„Je to neskutečně schopný, konstruktivní člověk, který umí hledat řešení, extrémně korektní. Když vám podá ruku, můžete mu věřit, to není běžné u premiéra,“ chválil ho vicepremiér TOP 09 a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

"Požádal jsem o silný mandát. Dostal jsem silný mandát. ODS si je vědoma toho, jakou má úlohu v České republice. Děkuji, že jste podpořili cestu, kterou jsem nabídl. Nebudou to standardní souboje mezi pravicí a levicí. Bude to boj o budoucí charakter našeho státu," řekl Fiala krátce po svém zvolení.

Ještě předtím v kandidátském projevu řekl, že vláda pětikoalice, tedy ODS, lidovců, TOP 09, Starostů a Pirátů, má splněno 60 procent z úkolů, které si před více než dvěma lety zadala. Podle něj není pochyb o tom, že do konce mandátu splní vláda naprostou většinu toho, co si předsevzala.

Vládní kabinet podle Fialy zvládl přejít přes neočekávané výzvy a restartu Česka nasvědčují všechny ekonomické ukazatele. "Poklesla inflace, ceny energií už několik měsíců klesají. Dočkáme se růstu reálných mezd," uvedl.

Delegáty požádal o silný mandát, který mu pomůže v parlamentních volbách příštího roku dovést ODS k vítězství. "Nechci žít v zemi, která bude ovládána několika oligarchy a stranou jednoho muže. Nechci žít v zemi, která se sklání před Moskvou," prohlásil a vyzval spolustraníky k tahu, jehož cílem mají být úspěšné volby.

Do voleb chce Fiala připravit plán rozvoje země na další dvě volební období, tedy s přesahem deseti let. Stavět hodlá na investicích a vzdělávání. "Jakou zemi chceme? Za jaké Česko bojujeme? Za zemi, která bude demokratická, která bude pevnou součástí EU a NATO. Za zemi, kde bude umět reagovat na technologické výzvy 21. století. Za vzdělanou zemi, která dá prostor talentům. Za úspěšnou a sebevědomou zemi," konstatoval. Zopakoval, že pilíři dalšího růstu Česka musí být efektivní stát, strategické investice, kvalitní a smysluplné vzdělávání.

V souvislosti s jednáním o změně penzí, které moderuje prezident Petr Pavel, uvedl, že důchodovou reformu vláda prosadí, ať už k tomu dá opozice souhlas, nebo ne.

"Opozice každý den ukazuje, že si vybrala cestu negace, destrukce a lží. Bez ohledu na náklady. Jako by oprášili staré komunistické heslo: čím hůře pro republiku, tím lépe pro nás. To je bezostyšné lhaní, to je hazardování s budoucností státu a všech občanů," uvedl na adresu ANO. Stranu expremiéra Andreje Babiše zmínil i v souvislosti s jednáním o důchodech, v němž podle Fialy hnutí obrátilo, "když se jeho šéf vrátil z dovolené".

"Naši kritici nás vnitřně nabíjejí, i letos chceme ukázat, že nemají pravdu. I v tomto volebním roce chceme maximálně uspět," uvedl ke kampani před evropskými, krajskými a senátními volbami. Před sněmovními volbami v příštím roce chce hájit demokratické hodnoty. "Jsme uprostřed dlouhého boje o budoucí podobu naší republiky," řekl. Dodal, že v budoucnu se ukáže, zda ČR bude součást západní demokracie, nebo se stane hybridním autoritářským oligarchistickým režimem.

Sněmovní volby přirovnal k souboji dvou světů. "Buď vyhrajeme a povedeme zemi demokratickým směrem. Nebo vyhrají oni a znovu se z nás pokusí udělat periferii Evropy," prohlásil.