Ve dvou budovách liberecké radnice od dnešního rána zasahují policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). ČTK to potvrdil primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj), důvod sdělit nesmí. Podle Deníku N je osm lidí podezřelých ze spáchání trestných činů. ČTK má informace, že mezi prověřovanými osobami jsou náměstci primátora Petr Židek (ODS) a Jiří Šolc (ANO). Oba náměstci mají telefony nedostupné.

„Byl jsem seznámen s tím, o co se jedná, ale podepsal jsem mlčenlivost jako statutární zástupce města. Dal jsem i souhlas, aby policie mohla vstoupit do našich informačních systémů,“ řekl. Podle něj budou kriminalisté prohlížet několik kanceláří. „Ty úkony budou probíhat zřejmě celý den,“ dodal primátor.

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej na dotaz ČTK odpověděl, že útvar provádí úkony trestního řízení. „Podávání informací má vyhrazeno Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem,“ dodal Ibehej.

Miroslav Mareš z libereckého státní zastupitelství dnes ČTK řekl, že zatím nelze k případu nic říci. „Nemohu sdělovat v této fázi žádné informace o průběhu trestního řízení,“ dodal.

Navenek nic nenaznačuje, že na magistrátu pátého největšího města v zemi zasahuje policie, před budovami ani nestojí policejní vozy. Dotčena není činnost přepážkových pracovišť. „Běžný provoz funguje bez omezení,“ řekla ČTK mluvčí radnice Jana Kodymová. Šest civilních vozů policie stojí na parkovišti mezi historickou budovou radnice a poštou, další vůz policie je u Liebiegovy vily nad bývalou Textilanou. Policisté zasahují také v budově S tower, kterou má magistrát částečně pronajatou a kterou vlastní stavební firma Syner Group. „Mohu potvrdit, že v prostorách S tower probíhá šetření, ale nemám bližší informace,“ řekl dnes ČTK mluvčí Syneru Ondřej Paclt.

Vedení radnice v úterý dopoledne zrušilo na odpoledne plánovanou novinářskou prohlídku interiéru bazénu, který čeká rekonstrukce za tři čtvrtě miliardy korun. Podle Kodymové to ale se zásahem policie nesouvisí. „Nemám žádnou informaci, že by to souviselo. Důvodem zrušení je nepřítomnost vedení města, prohlídka bude v náhradním termínu,“ dodala Kodymová.

Část opozice bude chtít svolat mimořádné zastupitelstvo, pokud se ukáže, že obvinění směřují k politickému vedení města. „A budeme požadovat okamžitou rekonstrukci rady města," uvedl v prohlášení opoziční zastupitel za LOL Jindřich Felcman.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.