Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické v Praze (NF VŠE) přijde o možnost navrhovat jmenování profesorů pro obor ekonomie. O odnětí akreditace k řízení ve středu rozhodla Rada Národního akreditačního úřadu (NAÚ) pro vysoké školství. Na síti X o tom informoval její předseda Robert Plaga. Důvod odnětí oprávnění neuvedl. Akademický senát NF VŠE tento týden přijal usnesení, ve kterém se fakulta akreditace sama vzdává.

„Rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství se dnes usnesla na odnětí akreditace řízení ke jmenování profesorem v oboru ekonomie Národohospodářské fakultě VŠE,“ napsal Plaga bez dalších podrobností. Tajemník NAÚ Jiří Smrčka nechtěl důvody odebrání akreditace komentovat. Zdůvodnil to tím, že jednání akreditačního úřadu ještě není ukončené. „Písemné rozhodnutí bude teprve vyhotoveno a vysoké škole doručeno,“ řekl Smrčka.

Web Deník N ve středu uvedl, že problémem, kvůli němuž se akreditací začal úřad zabývat, je nedostatečná publikační činnost akademiků fakulty, kteří obor zajišťují.

O vzdání se akreditace řízení ke jmenování profesorem v oboru ekonomie v úterý rozhodl akademický senát NF VŠE. Souhlas s návrhem vědecké rady fakulty zdůvodnil tím, že vzdání se oprávnění považuje za optimální.

Řízení ke jmenování profesorem může probíhat na vysoké škole, která má akreditovaný doktorský studijní program, v němž se vyučuje příslušný vědecký obor nebo jeho podstatná část. Zároveň je nutné, aby vysoká škola nebo její součást měla akreditaci pro konání řízení ke jmenování profesorem. Profesory pak jmenuje prezident republiky, a to na návrh vědecké, případně umělecké rady vysoké školy.

NF VŠE na sebe v poslední době poutala pozornost zejména sporem o odvolání jejího děkana Miroslava Ševčíka. Rektor vysoké školy Petr Dvořák ho z čela fakulty odvolal v polovině loňského prosince. Ševčíkovi vytýkal nevhodné vystupování na veřejnosti. Dopad děkanových veřejných vyjádření byl podle něj zásadním důvodem pro odvolání, protože poškozovala dobré jméno fakulty. Podle Ševčíka jde o politické rozhodnutí, podal proti němu žalobu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.