Vedení Prahy si nechá od dopravního podniku (DPP) vypracovat materiál o vystoupení DPP ze společného podniku Nové Holešovice s firmami Karlín Group a CPI Property Group. Důvodem je podezření na propojení některých účastníků kauzy Dozimetr s projektem plánované výstavby v okolí stanice metra C Nádraží Holešovice. ČTK to ve středu sdělil primátorův náměstek Zdeněk Hřib (Piráti), který zaslal dopis řediteli DPP Petru Witowskému s žádostí, aby materiál připravil.

Karlín Group přes své zástupce ČTK sdělila, že považuje nynější postup města za absurdní. Společný podnik byl podle skupiny schválen na všech odpovídajících úrovních a potvrdily ho nezávislé audity ještě před vypuknutím kauzy Dozimetr. Že je společný podnik ekonomicky výhodný pro DPP, potvrdil i poslední audit, který si nechala Praha vypracovat, uvedla firma a vyzvala město k jeho zveřejnění, aby se zabránilo případným manipulacím.

Server Lidovky.cz upozornil na možné zapojení podnikatele Tomáše Pitra a bývalého člena dozorčí rady DPP a místostarosty Prahy 9 Marka Doležala do plánované výstavby v okolí stanice metra C Nádraží Holešovice. Doležal nebyl z ničeho obviněn, ale kvůli kauze musel odstoupit.

Společný podnik založilo město v roce 2021 s firmou Karlín Group, později se do něj zapojila i další developerská firma CPI Property Group. Podle lednového rozhodnutí dozorčí rady DPP má mít transakce, díky níž podnik získá od DPP pozemky, hodnotu nejméně 173 milionů korun.

„S ohledem na nové skutečnosti v rámci společného podniku Nové Holešovice připravte neprodleně materiál do rady hlavního města Prahy k rozhodnutí valné hromady DPP o vystoupení DPP ze společného podniku,“ píše Hřib Witowskému v dopise, který má ČTK k dispozici. Dokument má DPP připravit pro valnou hromadu, tedy radu hlavního města.

Vysvětlení a informace o situaci od ředitele DPP podle dopisu očekává Hřib i na jednání dozorčí rady naplánovaném na 27. března. „V případě, že by se potvrdila informace o propojení projektu společného podniku Nové Holešovice s kauzou Dozimetr, očekávám vyvození Vaší osobní odpovědnosti,“ píše Hřib. Podle něj není možné, aby kauza Dozimetr dál poškozovala dobré jméno DPP.

Lidovky.cz uvedly, že detektivové v souvislosti s vyšetřováním chystané rekonstrukce stanice metra Nádraží Holešovice narazili na jména Pitra a Doležala. Detektivové údajně našli při domovní prohlídce poznámky s tabulkami a částkami, které znamenaly provize. Doležal nebyl z ničeho obviněn, kvůli kauze ale musel odstoupit. Na dotaz serveru odmítl, že by měl dostat z rekonstrukce peníze.

Karlín Group v reakci na zveřejněné informace uvedla, že s Pitrem se neznají a nikdy spolu nejednali. „Jediné propojení projektu společného podniku Nové Holešovice s kauzou Dozimetr, které je nám známo, je fakt, že někteří obvinění v kauze byli nominováni hlavním městem do statutárních funkcí DPP a společného podniku. Tito lidé po nás v určitém okamžiku požadovali za schválení projektu úplatek, který jsme odmítli a věc oznámili policii,“ dodali zástupci společnosti.

Společný podnik v minulosti čelil kritice a jeho příprava byla předmětem jednoho z auditů, které magistrát z pokynu zastupitelů zadal kvůli korupční kauze Dozimetr. DPP kritiku odmítl, podle jeho zástupců je spolupráce se soukromými subjekty v zahraničí běžným a efektivním způsobem zhodnocení majetku a podmínky spolupráce jsou nastaveny pro město výhodně a transparentně. Kauza Dozimetr se týká zakázek v DPP a policie v ní navrhla loni v říjnu obžalovat 11 lidí. Stíháni jsou mimo jiné za účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku, podplacení či legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.