Ochranářské organizace podepsaly se státem novou dohodu, která umožní průzkumné práce na pozemcích v Dolní Lutyni na Karvinsku, kde chce stát postavit takzvanou gigafactory, tedy továrnu na výrobu baterií do elektroaut. Napsal to ve středu server iRozhlas.cz. Původní dohoda z roku 2006 výstavbě průmyslové zóny na uvedených pozemcích bránila.

Území je mezi Dolní Lutyní a její místní částí Věřňovice v těsné blízkosti polské hranice a v sousedství chráněné přírodní oblasti. Zastupitelé Moravskoslezského kraje minulý týden rozhodli o přípravě aktualizace zásad územního rozvoje, která proměnu lokality v rozvojovou zónu umožní. Investice má mít hodnotu 200 miliard korun.

„Z vypracovaných studií musí bezpodmínečně vyplývat, za jakých podmínek nebude předmětný záměr průmyslové zóny Dolní Lutyně nad přijatelnou míru negativně ovlivňovat okolní faunu a flóru, a především musí vyhodnotit, zda a v jaké míře záměr zasáhne do vodních poměrů na vodních tocích v ptačí oblasti,“ uvádí podle iRozhlasu dohoda.

Záležet bude na stanovisku Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK). „Má se za to, že pokud z vypracované studie proveditelnosti vyplyne, že realizace průmyslové zóny Dolní Lutyně by vedla k celkovému zániku ptačí oblasti, jakákoliv kompenzační opatření jsou v takovém případě vyloučena a strany projektu nebudou činit žádné faktické ani právní kroky v další přípravě a realizaci průmyslové zóny Dolní Lutyně,“ uvádí se v dokumentu. Projekt rovněž padne, pokud všechny strany neschválí kompenzační opatření.

Jediný ze signatářů deklarace, který má podle iRozhlasu k investici výhrady, je občanské sdružení Beskydčan. „Beskydčan principiálně nesouhlasí se zastavováním volné krajiny, neboť přispívá k dalšímu ohřívání planety, a má za to, že ani výroba z oblasti elektromobility neospravedlňuje umístění nové rozsáhlé průmyslové zóny na greenfield, navíc v blízkosti chráněného území,“ uvedli podle serveru tvůrci dokumentu.

Původní dohoda byla podle serveru kompromisem. Ochranáři se zavázali, že nebudou bránit výstavbě automobilky Hyundai na zemědělských pozemcích v Nošovicích, a stát deklaroval, že upustí od přípravy průmyslových ploch v Šilheřovicích na Opavsku a právě v Dolní Lutyni.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.