Zemědělci připravují další protest na 21. března, řekla v úterý ČTK mluvčí Agrární komory (AK) Barbora Pánková. O formě protestu podle ní představenstvo a dozorčí rada AK teprve rozhodne. Doplnila, že se svými problémy se chtějí zemědělci obrátit také na prezidenta Petra Pavla. Se zástupci Agrární komory a Zemědělského svazu se má v úterý večer na ministerstvu zemědělství v Praze setkat ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Hovořit s nimi hodlá o přesnějším zacílení podpory, kterou jim slíbil pro tento a příští rok, napsal ČTK.

„Slyšeli jsme řadu nesplněných slibů a je nezbytné, aby na nich vláda už konečně začala pracovat,“ uvedla Pánková. Zemědělci požadují podporu zaměstnanosti na venkově, nekrácení podpory pro životní pohodu zvířat a vrácení zdanění půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem. Dalšími požadavky jsou nedanění evropských provozních dotací a omezení bezcelního dovozu zemědělských produktů ze zemí mimo Evropskou unii.

Výborný zemědělcům nabídl, že vláda přidá peníze na životní pohodu zvířat a dvěma miliardami na slevy na sociálním pojištění podpoří zaměstnanost na venkově. Vláda ale nedokáže splnit dva požadované body, a to zrušení daně z nemovitosti a nedanění evropských dotací. Zemědělci nicméně na požadavcích trvají. „Vyhodnotili jsme je jako naprosto zásadní pro zastavení rozvratu českého agrárního sektoru. Nic se na nich nezměnilo,“ uvedla Pánková.

Nabízená podpora je podle Výborného maximální pomoc, kterou může zemědělcům nabídnout. Po čtvrtečním protestu uvedl, že je připravený podepsat i s premiérem Petrem Fialou a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (oba ODS) o domluvené podpoře memorandum. Dnes chce se zemědělci jednat o zacílení nabízených dvou miliard. "Chci také už hovořit o rozložení této podpory a správném zacílení včetně definování programu k podpoře investic v tomto roce," napsal Výborný ČTK.

Zemědělci naposledy protestovali v sobotu v polské části Trojmezí u Bogatyně společně s kolegy s Polska a Německa. Minulý týden ve čtvrtek pak podle odhadu AK přijelo do Prahy 3000 až 4000 zemědělců a 1000 kusů zemědělské techniky. Policie v souvislosti s protesty zajistila dva lidi. Jeden z nich vysypal před úřad vlády hromadu hnoje, druhý se snažil přelézt zátarasy. Někteří zemědělci demonstrovali také 19. února před ministerstvem zemědělství v Praze, AK a ZS se ale od této akce distancovaly. Místo toho se podílely na evropském protestu 22. února proti byrokracii a ekologickým požadavkům v zemědělství či dovozu ze zemí mimo Evropskou unii.

Premiér Fiala novinářům minulý týden řekl, že zemědělcům ustupovat nebude a čtvrteční protesty v Praze označil za vydírání. Prezident Pavel k protestům uvedl, že chápe frustraci zemědělců. Podle něj by se měli zemědělci snažit najít s vládou řešení, kterým nebude jen zvyšování dotací, ale bude systémové.

Zemědělské protesty se již několik týdnů konají v řadě evropských zemí. Farmáři blokovali například centrum Paříže, ve Španělsku zablokovali jeden z hlavních silničních tahů do Francie, ve Varšavě se pak minulý týden demonstrující střetli s policií.

 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.