V budově Univerzity Hradec Králové (UHK) se odehrál rozsáhlý zásah policie, oznámil bez dalších podrobností mluvčí univerzity Jakub Novák. Policisté zasahovali v kampusu Na Soutoku. Studenti byli před budovou. UHK je mezi několika vysokými školami, které dostaly anonymní e-mail, ve kterém pisatel vyhrožoval střelbou.

„Na základě přijatého oznámení k výhrůžnému e-mailu jsme přistoupili k evakuaci studentů. Týká se to fakulty informatiky v ulici Hradecká, byla tam přerušena výuka,“ řekla ČTK policejní mluvčí Iva Kormošová. Zásah policie po více než třech hodinách skončil. Nikdo nebyl zadržen.

Podle mluvčího UHK bylo již v pondělí dopoledne možné v budovách školy zahlédnout uniformované policisty. „Policie ČR nás informovala o charakteru preventivních opatření, která přijala. Obratem jsme o situaci informovali všechny studující a zaměstnance,“ řekl dopoledne ČTK Novák. Dopoledne podle něj UHK o žádném konkrétním bezpečnostním riziku neměla informaci.

Policie v pondělí uvedla, že se zabývá případem anonymního e-mailu, ve kterém pisatel několika vysokým školám v Česku vyhrožoval střelbou. Policisté pátrají po pachateli a přijali bezpečnostní opatření, řekla ČTK mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Uvedla, že e-mail přišel do Prahy a týkal se i několika dalších měst. Jednotlivá bezpečnostní opatření podle ní mají v daných místech na starosti tamní krajská policejní ředitelství.

Policisté na Univerzitě Karlově zasahovali v lednu, kdy je přivolali do budovy matematicko-fyzikální fakulty v Praze 8 k podezřele se chovajícímu studentovi, který měl s sebou velkou tašku. Nakonec se zjistilo, že v tašce byly knihy. Rozrušeného muže převezla sanitka do psychiatrické léčebny, podle policie se nedopustil protiprávního jednání.

Při střelbě v budově Filozofické fakulty UK v centru Prahy loni 21. prosince přišlo o život 14 lidí, mezi nimiž byli studenti a pedagogové. Po útoku pachatel, který byl podle policie studentem fakulty, spáchal sebevraždu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.