Prezident Petr Pavel během prvního roku v úřadu navštívil šestnáct zemí. To je víc, než stihli na úvod svých mandátů jeho předchůdci. Pořad Datové jednohubky se podíval na to, jak často a kam létali čeští prezidenti.

První cesta Petra Pavla vedla na Slovensko, jak velí dlouholetá tradice. Prezidentka Zuzana Čaputová byla ostatně mezi těmi, kdo mu gratuloval k vítězství už ve volebním štábu. „Setkání bylo připomínkou hodnot, které naše národy spojují, i výzev, jimž společně čelíme. Potvrdili jsme si chuť prohlubovat spolupráci mezi našimi zeměmi, a to nejen v oblasti energetiky, ekologie, ale i boje proti dezinformacím,“ uvedl tehdy prezident Pavel. 

Společně s Čaputovou jel vlakem loni v dubnu Pavel i na Ukrajinu, kde se setkali s tamním prezidentem Volodymyrem Zelenským a vyjádřili podporu napadené zemi.

V Evropě pak Pavel navštívil i další země, například Polsko, Německo a Belgii. Při zámořské cestě se ve Spojených státech vedle účasti na Valném shromáždění OSN stihl i proběhnout v newyorském Central Parku. Po Novém roce zavítal do Izraele a následně přejel do Kataru, kde jednal s emírem o roli Kataru v izraelsko-palestinském konfliktu. 

Jeho předchůdce Miloš Zeman byl v prvním roce svého prezidentování pasivnější. Oproti Pavlovým šestnácti zemím jich navštívil jen jedenáct. Vedle tradičních evropských metropolí zavítal i do Jeruzaléma a Kábulu, kde se setkal s českými vojáky. Stihl i olympiádu v ruském Soči.

Zejména ve druhém volebním období ale jeho cesty ovlivnil vedle pandemie koronaviru i jeho neuspokojivý zdravotní stav.

Zahraniční aktivity Václava Klause připomínají ty Pavlovy mnohem víc. Klaus zamířil do čtrnácti zemí. Byly mezi nimi obligátní Slovensko, Polsko, Německo, Rakousko, ale i Spojené státy a Rusko.

Václav Klaus během svého působení na Pražském hradě cestoval nejvíce. Ve Spojených státech byl pětadvacetkrát, zejména na pracovních návštěvách, summitech a konferencích. Do Ruska se podíval osmkrát.

Pro Václava Havla byl prvním rokem ve funkci českého prezidenta až rok 1993. Tehdy z domoviny vycestoval devětkrát, z toho jednou do USA, kde se setkal se svým protějškem Billem Clintonem. Americký prezident návštěvu opětoval, v roce 1994 přijel Clinton do Prahy. 

Jejich vztah byl vřelý, navzájem o sobě mluvili jako o přátelích. „Lékem pro všechny je žít tak, jako žil Havel, i když zrovna nevládly dobré časy. Dělal dál to, v čem byl dobrý, a usiloval o změnu, seč mu síly stačily,“ vzpomínal na Václava Havla v roce 2017 někdejší americký prezident Bill Clinton.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist