Senát schválil nový zákon o zbraních a střelivu, který ukládá prodejcům zbraní povinnost hlásit podezřelé obchody, umožňuje zabavit zbraně kvůli bezpečnostnímu riziku nebo zkracuje z deseti na pět let lhůtu pro lékařské prohlídky držitelů zbraní. Zákon, který na rozdíl od původní vládní předlohy zachovává právo pořizovat, vlastnit a nosit zbraně za zákonných podmínek, ještě posoudí prezident.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) senátorům řekl, že nový zákon kvůli digitalizaci centrálního zbraňového registru a jeho propojení s dalšími policejními a zdravotními evidencemi nabyde účinnosti až od roku 2026. Kvůli prosincové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde její student zabil 14 lidí a následně zastřelil i sebe a 25 lidí zranil, mají být ale některé pasáže ještě letos zahrnuty dílčí novelou do stávajícího zákona.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.