Jedna z oblíbených atrakcí Prahy je znovu přístupná turistům. U Národní třídy byla po rekonstrukci slavnostně odhalena socha „K.“ od Davida Černého. Jedenáct metrů vysoká konstrukce složená z 42 na sobě nezávisle se pohybujících pater, ze kterých se skládá tvář spisovatele Franze Kafky, procházela opravami od září loňského roku. Umělecké dílo mimo jiné dostalo i modernější otočný systém, který se používá ve větrných elektrárnách.

Důvodů k opravám bylo více. Hlava nebyla správně vycentrovaná a při otáčení vydávala nepříjemné zvuky. Hrozilo také, že se prstence úplně přestanou otáčet. Všech 42 pater se po odhalení sochy v roce 2014 točilo nepřetržitě, kvůli obavám z opotřebení byl ale jejich pohyb postupně omezen jen na prvních patnáct minut každé hodiny.

Celková cena rekonstrukce díla, které se nachází u nákupního centra Quadrio, by měla dosáhnout 15 milionů korun, což odpovídá zhruba polovině částky, za kterou sochu pořídila CPI Property Group Radovana Vítka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist