Na demonstraci na Malostranském náměstí se dnes odpoledne dostala do konfliktu s protestujícími zhruba desetičlenná skupina jejich odpůrců. Na místě zasahovala policie, nikoho však nezadržela. ČTK to řekl mluvčí pražských policistů Jan Daněk. Na náměstí dorazili dnes kolem 13:00 protestující zemědělci. S nimi ale přišli i lidé opakovaně se účastnící protivládních demonstrací. Dohromady jich je podle odhadů zpravodajky ČTK na místě několik stovek.

S protestujícími se dostala podle Daňka do konfliktu skupina lidí nesoucí ukrajinské vlajky. Policie musela obě strany od sebe oddělit. Odpůrci protestu následně podle mluvčího odešli. „Nikdo nebyl zajištěn,“ uvedl Daněk.

Někteří protestující zemědělci přitom již dnešní protest opustili. Koordinátor protestu pro Ústí nad Labem a Litoměřice Miloš Malý v České televizi (ČT) hovořil o „ukradeném protestu“. Části zemědělců se podle něj nelíbí provolávání protivládních hesel, chtěli poklidný protest. Na Malostranské náměstí dorazil i organizátor protivládních organizací Jindřich Rajchl.

Zemědělci uspořádali dopoledne protest před budovou ministerstva zemědělství. Kolem 11:00 ministrovi zemědělství Marku Výbornému (KDU-ČSL) předali dopis, ve kterém ho požádali, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, unijní Zelené dohody pro Evropu.

Zelená dohoda podle protestujících snižuje produkci českého zemědělství, a způsobuje tak nedostatek domácích potravin na trhu. To následně vede k nárůstu dovozu z Jižní Ameriky a dalších zemí mimo EU, přečetl z dopisu před MZe jeden z demonstrujících. Uvedl také, že dohoda zhoršuje úrodnost půdy a zvyšuje ceny potravin tím, že ji zatěžuje daní z produkce oxidu uhličitého, který ale není příčinou globálního oteplování, dodal.

Přímo před budovou ministerstva zemědělství demonstrovalo dnes několik set zemědělců. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) vyšel před budovu poskytnout rozhovory médiím a také diskutoval s přítomnými demonstranty. Někteří skandovali „Demisi!“ či protivládní hesla. Také dávali Výbornému za vinu špatný stav českého zemědělství. Při odchodu do budovy se na ministra snesl pískot přítomných.

„Víš, jak vypadá kráva?“ či „Dělej něco pro lidi“ zněla hesla, která křičeli účastníci demonstrace před ministerstvem zemědělství na Výborného. Ministr v neděli o organizátorech protestu řekl, že jsou to většinou lidé, kteří nikdy nebyli na poli ani ve chlévě. Kolem ministra se shluklo několik desítek lidí. Výborný řekl, že se chce se zemědělci bavit a baví se s nimi, nicméně dodal, že organizátoři dnešní akce sledují politické cíle a změny v zemědělství s nimi konzultovat nehodlá.

Část zemědělců ráno zastavila se svými stroji i před budovou Národního muzea na Václavském náměstí. Řidiči některých z projíždějících aut dávali najevo své sympatie protestujícím troubením a zdviženými palci. Policie zemědělce vyzvala, aby nevjížděli na Václavské náměstí a aby vzhledem k tomu, že tvoří překážku v provozu, zapnuli majáky na stojících traktorech.

„Tato akce je určena na podporu české veřejnosti, k tomu, aby si vláda uvědomila, že jsme v dnešní době vlastně otroci Evropské unie. Zemědělci kupují traktory, osiva a vůbec všechno za stejné peníze, jako si to kupují Němci, Holanďani nebo Francouzi, ale dostávají pouze 50 procent dotací,“ řekl ČTK před Národním muzeem Jiří Jirsa, který přijel protestovat z Křepenic na Sedlčansku.

Organizátoři mají politické cíle, říká Výborný

Ministr Výborný preferuje jednání u kulatého stolu než protest na ulicích, řekl ČTK k dnešní akci části zemědělců v Praze. Organizátoři, ke kterým patří předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek nebo bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek, podle něj ale sledují vlastní politické cíle a zemědělce nezastupují. O konkrétních krocích nebo změnách v zemědělství bude jednat s velkými zemědělskými nevládními organizacemi, dodal.

„To, že bych teď konkrétní kroky nebo změny, které v oblasti zemědělství v ČR plánujeme, komunikoval nebo konzultoval s panem Dufkem, nepovažuji za důvodné. V tom jednoznačně jednám s těmi třemi nevládními organizacemi (Agrární komora, Zemědělský svaz, Asociace soukromého zemědělství), to jsou pro mě partneři, ti jsou pro mě důležití. Nikoliv pan Dufek,“ uvedl Výborný.

Výborný uvedl, že nezpochybňuje problémy, se kterými se čeští zemědělci potýkají. „Ale za organizací těchto protestů stojí skupiny, které do určité míry, bohužel, sledují své vlastní politické cíle,“ doplnil.

I podle premiéra Petra Fialy (ODS) dnešní akci pořádají lidé, kteří se netají podporou Kremlu. Uvedl to na sociální síti X. Zopakoval, že hlavní zemědělské organizace se od protestu minulý týden distancovaly. S jejich reprezentanty o potřebách zemědělství vláda jedná.

„Chceme, aby zemědělství nadále plnilo svoji zásadní roli v rozvoji venkova, kvality a dostupnosti potravin a péče o krajinu. A aby pro to měli naši farmáři dobré podmínky. Po roce fungování nové společné zemědělské politiky společně vyhodnocujeme, jak se daří plnit její cíle. Ostatně, to jsme slíbili, když vstoupila v platnost,“ uvedl Fiala. Dodal, že naposledy se s relevantními zástupci zemědělců setkal ve čtvrtek. Tehdy s ministrem Výborným slíbil opatření ke snížení dopadů evropských regulací a přebujelé byrokracie.

Výborný také řekl, že je potřeba požadavky Green Dealu zasadit do reálného rámce. „Česká republika a Evropa nemohou zůstat nekonkurenceschopné vůči zbytku světa, a to není rezignace na péči o krajinu nebo klima,“ uvedl a dodal, že na dopis farmářům odpoví. Kromě požadavků Zelené dohody se dnes protestující zemědělci staví také proti nastavení dotační politiky v EU.

Se zemědělci Výborný souhlasí v tom, že byrokracie je velké množství. „Jsem to i já, česká vláda, kteří se snažíme při jednání rady ministrů a na dalších fórech důrazně požadovat po úřednících Evropské komise, aby se ty počty kontrol, hlášení a té administrativy začaly už konečně snižovat,“ řekl.