Ve věku 62 let zemřel výtvarník Pavel Reisenauer, známý svými kresbami pro týdeník Respekt. O jeho úmrtí ve středu informoval časopis na síti X. Reisenauer byl součástí časopisu podle šéfredaktora Erika Taberyho od roku 1990. V minulosti mimo jiné obdržel novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského.

Autor obálek a dalších kreseb v Respektu Reisenauer získal cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2008. Nadace Český literární fond mu ji udělila za jedinečnou výtvarnou reflexi domácího i světového dění. „Z ceny mám samozřejmě radost, ale je zajímavé, že jsem ji dostal přesto, že nejsem novinář,“ řekl tehdy výtvarník ČTK.

V Respektu Reisenauer podle šéfredaktora nejdříve pomáhal s grafickou úpravou a následně začal připravovat titulní strany. „Za léta se jeho kreslířské umění propracovalo k dokonalosti. Kresby jsou také kronikou porevolučního dění v naší zemi. Byl nekorektní, ale zároveň nesmírně citlivý ilustrátor. Vysmíval se lidem u moci, ale prožíval osud lidí, kteří většinou žili na okraji. Těm se i snažil pomáhat,“ konstatoval Tabery.

bem
Jedna z kreseb, které Reisenauer vytvořil pro týdeník Respekt. 
Foto: Pavel Reisenauer