Několik set lidí se v sobotu odpoledne sešlo na pražském náměstí Míru na demonstraci na podporu Palestiny. Spolu s nedávnou demonstrací na Václavském náměstí šlo o zatím největší akci podobného druhu v Česku. To v rámci Evropské unie i světa dlouhodobě patří k hlavním izraelským spojencům.

Tuto podporu Česko projevuje také od prvních chvil loňského útoku na Izrael od palestinských teroristů z řad skupiny Hamás. Propalestinské hlasy v Česku oproti mnoha zemím západní Evropy zaznívají dosud sporadicky. Izraelská odveta v Pásmu Gazy však postupně začíná dráždit i jeho tradiční spojence.    

Protestující požadovali ukončení izraelských odvetných útoků a umožnění humanitární pomoci v Pásmu Gazy, propuštění palestinských zajatců a politická jednání o spravedlivém řešení situace. Kritizovali také proizraelský postoj české vlády a prezidenta Petra Pavla. Po 15:00 se protestující vydali na pochod na Václavské náměstí, náměstí Republiky a Staroměstské náměstí.

Protestující se na náměstí sešli ve 14:00, dorazili s desítkami palestinských vlajek a transparenty s hesly jako "Free Palestine", "Zastavte izraelskou okupaci" nebo "Česko se podílí na genocidě". Při proslovech skandovali hesla, mimo jiné i "From the River to the Sea Palestine will be free" (Od řeky k moři Palestina bude svobodná).

Kvůli tomu magistrát dříve jednu z propalestinských akcí zakázal. Organizátoři se poté obrátili na soud, který podle jejich sobotního prohlášení rozhodl v jejich prospěch. Podle Městského soudu v Praze může mít heslo více významů, uvedl v prosinci server Česká justice, který o zrušení zákazu demonstrace informoval.

Na akci během soboty promluvila řada řečníků, mimo jiné ji prostřednictvím dopisu podpořila i bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. Řečníci upozorňovali na utrpení civilistů v Pásmu Gazy, které v reakci na teroristické útoky hnutí Hamás ze 7. října loňského roku čelí útoku ze strany Izraele. Postup Izraele je podle nich genocida a je součástí dlouhodobé represivní politiky izraelských vlád vůči Palestině.

Namísto deklarované prevence budoucích teroristických důvodů podle řečníků útoky Izraele naopak povedou k dalšímu násilí a je nutné je okamžitě ukončit a jednat o spravedlivém státním uspořádání, které bude respektovat lidská práva všech. Řečníci kritizovali také postoj české vlády a prezidenta Petra Pavla, který tento týden uskutečnil oficiální státní návštěvu Izraele.

Ozbrojenci Hamásu 7. října zaútočili na Izrael a podle izraelských úřadů zabili 1200 lidí a více než 200 dalších unesli. Izrael následně zahájil bombardování a pozemní útoky v palestinském Pásmu Gazy. Při izraelských útocích podle údajů palestinských úřadů spravovaných Hamásem, které nelze nezávisle ověřit, zemřelo asi 25.000 lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist