Lyžaři o tomto víkendu hromadně vyrazili na české hory. Příjezd na mnoho míst tak může být během soboty komplikovaný, někam se chvílemi není možné dostat. Policie kvůli náporu běžkařů uzavřela v sobotu v 09:30 všechny příjezdové silnice do Bedřichova v Jizerských horách na Jablonecku.

„Hlídky jsou na místě a řídí dopravu. Do obce mohou pouze rezidenti a autobusy veřejné dopravy,“ řekl ČTK krajský mluvčí policie Vojtěch Robovský

Všechna parkoviště byla plná, a dopravu ve směru od Liberce i Jablonce nad Nisou tak museli řídit policisté. Plně obnovit provoz mohli po poledni. 

S dopravními problémy se v tomto období potýká Bedřichov každoročně. Je to nejvíce využívané nástupní místo na Jizerskou magistrálu s více než 200 kilometry upravených tratí. V minulých letech se pětkrát až desetkrát za zimu stávalo, že policisté museli kvůli zácpám na silnicích přístupové cesty do obce uzavřít a dopravu řídit. Podmínky jsou v sobotu pro příznivce běžek ideální, je slunečno a teploty v Jizerských horách se pohybují mezi minus šesti až minus 11 stupni Celsia.

Auta turistů a lyžařů zaplnila také parkoviště v horském sedle u Šerlichu v Orlických horách. Policie dopravu řídí, problémy jsou i na dalších místech. Zaparkované vozy komplikují dopravu i v Peci pod Sněžkou, Špindlerově Mlýně a jiných horských střediscích, řekla ČTK mluvčí krajské policie Iva Kormošová.

Na Šerlichu se opakuje situace z předchozího víkendu. Vjezd je povolen pouze projíždějícím řidičům, ostatní musí zaparkovat v Deštném v Orlických horách.

Parkoviště v horském sedle mezi Šerlichem a Velkou Deštnou ve výšce 990 metrů nad mořem má nedostatečnou kapacitu. Když se zaplní, řidiči se pokoušejí zaparkovat na místech, kde nemají, podél tranzitní silnice, což může blokovat průjezd autobusů, vozidel silničářů, ale i složek integrovaného záchranného systému.

Na Šerlich kromě masy běžkařů a pěších turistů vyrážejí v posledních letech stále častěji i sjezdaři, kteří z šerlišského sedla míří ke sjezdovkám v nedalekém polském středisku Zieleniec. Policie radí, aby lidé, kteří jedou o víkendech autem na hřebeny v okolí Šerlichu, nechali vozidlo zaparkované v Deštném a odtud využili kyvadlovou autobusovou dopravu.

Na horách v Královéhradeckém kraji se tento týden po návratu mrazivého počasí opět zlepšily podmínky pro lyžování, lyžařská střediska rozšířila provoz. Zlepšily se i podmínky pro běžkaře na hřebenech hor.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist