Opozice a koalice se chovají stejně. Ta míra nevkusu je velká a s tím, co předvedla Alena Schillerová, jsme se setkávali v minulosti napříč politickým spektrem,“ říká politolog Pavel Šaradín k výroku poslankyně ANO, ve kterém přirovnala předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou k mluvčí ruského ministerstva zahraničí. Kdo by měl víc vážit slova, je ale podle něj hlavně vláda.

„Řada lidí si důvěru ve vládu a v politické instituce spojuje také s důvěrou v demokracii. A ta důvěra teď není dobrá. V tomhle směru je to na pováženou, protože pokud má vláda nízkou důvěru, tak ohrožuje celý politický systém,“ vysvětluje politolog z Univerzity Palackého v Olomouci, jak současné hlasité výměny mezi vládními politiky a opozicí v Poslanecké sněmovně mohou ovlivnit celkovou úroveň demokracie v Česku. 

Šaradín varuje, že současný kabinet ve své komunikaci některých témat pokulhává, což dává jeho soupeřům snadnou munici. „ANO využívá úplně všech komunikačních možností. Takže obstrukce se nám možná zdají silnější než v minulosti, ale v každém případě jsou častější,“ míní expert o středeční sněmovní debatě, která se opět protáhla do půlnoci.

Stává se z ANO použitou rétorikou extremistické hnutí, jak naznačují někteří političtí analytici? Bude ještě přitvrzovat? A může tak ANO přijít o umírněné voliče? 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.