Premiér Petr Fiala (ODS) v úterý na síti X odsoudil komentář šéfky poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové, ve kterém přirovnala předsedkyni sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) k mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové. Fiala uvedl, že Schillerová by měla svůj urážlivý příspěvek rychle smazat a Pekarové Adamové se omluvit. Schillerová ČTK napsala, že příspěvkem nastavila zrcadlo, když záměrně použila slovník pětikoalice, která za proruského označuje každého, s kým nesouhlasí.

Pekarová Adamová se na síti X vrátila k nedávnému výroku Schillerové z podcastu Crunch, ve kterém se bývalá ministryně financí vymezovala proti prohlášením o přípravách na válku. „Nejsme ve válce, chceme žít v míru. Naše závazky plnit samozřejmě musíme a chceme, jenom to musí odpovídat tempu, které si můžeme dovolit,“ uvedla Schillerová. Pekarová Adamová uvedla, že by čekala, že se Schillerová od svého výroku distancuje, ale místo toho v podobném duchu pokračuje. „Prý strašíme jadernou válkou. Ne, to nestrašíme my. To straší Rusko. A proto musí být poraženo,“ napsala Pekarová Adamová.

Schillerová na její prohlášení reagovala přirovnáním Pekarové Adamové k ruské mluvčí. „Já jsem popravdě ani nedoufala, že Marija Zacharovová české politiky sebere odvahu mi svoje nehoráznosti zopakovat ve sněmovně do očí. Místo toho jako správná gaučová válečnice zase utekla nálepkovat na sítě. Mimochodem, s tím (místopředsedou ruské bezpečnostní rady Dmitrijem) Medveděvem máte společného víc, než si myslíte,“ napsala Schillerová.

Fiala na výpad Schillerové reagoval příspěvkem, že se do politických debat na sociálních sítích zpravidla nezapojuje, ale tentokrát udělá výjimku. „Kdo nemá argumenty, uráží. Urážky ale jen ukazují slabost toho, kdo je používá. Od opozice jsme už na ledacos zvyklí. Ale nezvykejme si,“ napsal. Schillerová by podle něj měla svůj nevhodný a osobně urážlivý příspěvek rychle smazat a Pekarové Adamové se omluvit. „Nejen kvůli politické kultuře v naší zemi, ale i kvůli sobě. Její slova neříkají nic o Markétě Pekarové Adamové, ale říkají hodně o Aleně Schillerové,“ míní.

„Nastavila jsem zrcadlo. Neudělala jsem totiž nic jiného, než že jsem zcela záměrně použila slovník pětikoalice,“ napsala Schillerová ČTK. Podle ní označují koaliční politici za proruského každého, s kým nesouhlasí. „Minulý týden mě paní Pekarová označila za hlásnou troubu Kremlu, o kolegovi Karlu Havlíčkovi koaliční politici mluví jako o agentu Rosatomu. Před volbami oblepili celou republiku plakáty Andreje Babiše s Putinem,“ uvedla. „Ani v jednom případě jsem nezaznamenala, že by pan premiér vyzýval k omluvě. Pokud mu ale jimi nastavený slovník už nevyhovuje, očekávám, že se nejprve za ty urážky a útoky omluví,“ dodala Schillerová.

Místopředseda sněmovny za ANO Karel Havlíček v příspěvku na síti X vyzval Fialu, aby přestal poučovat o politické kultuře. „Tím, kdo by se měl omlouvat, je Markéta Pekarová Adamová. To ona nejprve označila Alenu Schillerovou za ,hlásnou troubu ruské propagandy´. A to bylo také to, co celý spor odstartovalo,“ napsal Havlíček.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.