Hackeři ukradli data všech zhruba 150 tisíc uživatelů audioportálu a mobilní aplikace mujRozhlas. Český rozhlas (ČRo) uživatele postupně informuje, radí jim změnu hesla. Vyplývá to z vyjádření ředitele komunikace ČRo Jiřího Hošny a sdělení rozhlasu pro uživatele aplikace.

O zcizení uživatelských dat se ČRo dozvěděl 20. prosince, v následujících dnech informaci ověřil a potvrdil. „Hned v den zjištění úniku jsme provedli okamžitá bezpečnostní opatření pro zamezení dalších kybernetických útoků. Zároveň jsme také posílili zabezpečení naší síťové a serverové infrastruktury,“ uvedl rozhlas ve sdělení pro uživatele. Na analýze a vyšetřování útoku spolupracuje s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), únik také nahlásil Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Hošna ČTK řekl, že ČRo uživatelům aplikace postupně rozesílá informační maily o útoku. „Omlouváme se za komplikace, které vám v souvislosti s únikem dat mohly vzniknout. Nastalá situace nás mrzí,“ doplnil ČRo.

Hackeři při útoku zcizili e-mailové adresy a jména uživatelů, jejich hesla v nečitelné podobě a seznam odebíraných pořadů a oblíbených audií. „Z bezpečnostních důvodů vám doporučujeme změnit si heslo, které používáte pro přihlášení do mujRozhlas,“ uvedl ČRo. Radí také změnu hesla v dalších internetových službách, pokud ho lidé využívají podobné jako v aplikaci mujRozhlas.

„Zároveň prosíme, věnujte náležitou pozornost jakékoliv budoucí e-mailové komunikaci zmiňující audioportál mujRozhlas a Český rozhlas obecně,“ upozornil ČRo. Informace o použití e-mailové adresy k registraci do portálu mujRozhlas by mohli útočníci podle rozhlasu využít například k pokusům o vylákání hesel či jiných osobních údajů.

Uživatelé aplikace mujRozhlas si v ní mohou přehrávat živé vysílání všech stanic ČRo, poslouchat pořady online i offline, přehrávat si rozhlasové podcasty a získat tipy k poslechu pro děti. K dispozici jsou v aplikaci také některé nahrávky z rozhlasového archivu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist