Hlas sportovního komentátora České televize Petra Vichnara zná téměř každý. Z komentátorského stanoviště byl svědkem těch největších úspěchů českého sportu a jeho věty, kterými provázel diváky a posluchače, budou s nimi navěky spojeny. „Sláva pomáhá, ale může to být i kontraproduktivní,“ vzpomíná redaktor ČT ve Spotlightu i na okamžiky, kdy se komentování velkých úspěchů tak úplně nepovede.

Když česká snowboardistka a alpská lyžařka Ester Ledecká v únoru 2018 nečekaně vyhrála superobří slalom žen na ZOH v Pchjongčchangu, překvapila tím nejen celý svět, ale také komentátorské duo České televize. „Bylo tam několik momentů, které byly nešťastné. Ten závod se nevysílal v přímém přenosu, protože kolidoval s hokejem,“ vzpomíná na zlatou jízdu Ledecké Vichnar, který komentoval závod z provizorního studia v Praze. Sám podle svých slov měl za sebou osm „prokomentovaných“ nocí, takže už cítil i silnou únavu. „Nestřídal jsem se jako mladší kolegové. Chyběla tam emoce a síla,“ popisuje ve Spotlightu.

Tehdy dvaadvacetiletá Ledecká překvapivě dojela do cíle o jednu setinu sekundy rychleji než rakouská obhájkyně titulu Anna Veithová, která už přijímala průběžné gratulace k vítězství. Jízda Ledecké ale všechno změnila. „Vedle mě seděla naprosto nezkušená spolukomentátorka Lucie Pešánová Hrstková. Já jsem chtěl něco říct, ale Lucie začala strašně ječet, dostala hysterický záchvat. No, takže to byl paskvil,“ vzpomíná s úsměvem legendární komentátor na okamžik, kdy se česká závodnice zapsala do historie.

Do historie se ale zapsalo i ono „nepovedené“ komentování závodu, které se rychle začalo probírat na sociálních sítích. Na komentátorskou dvojici se strhla vlna kritiky, nicméně podle Vichnara to k práci komentátora patří. „Ti lidé už věděli, že Ester vyhrála. A když si to zpětně pustili, tak prostě čekali něco jiného,“ mrzí dodnes ostříleného redaktora ČT, který letos oslavil sedmdesáté narozeniny.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist