Hlavní budova Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) na náměstí Jana Palacha v centru Prahy zůstane po tragické střelbě z 21. prosince uzavřena minimálně do konce ledna. Univerzita Karlova to uvedla ve čtvrtečním prohlášení, které zaslala ČTK. Před týdnem tam student školy zastřelil 14 lidí, studentů i pedagogů fakulty, dalších 25 zranil. Informace o organizaci akademického roku na fakultě a následného zkouškového období by měli studenti a zaměstnanci dostat co nejdříve. Rektorka UK Milena Králíčková ČTK po jednání s děkany všech fakult univerzity řekla, že by to mělo být v pátek. Na ostatních fakultách by se měla zachovat běžná výuka s doporučením citlivého přístupu s ohledem na nedávné tragické události.

Krizový štáb univerzity, který od úterý zasedá kvůli hrůznému činu z minulého týdne, bude jednat i v pátek. „Kompletní informace k tomu, jak to bude probíhat na filozofické fakultě, půjdou nejpozději zítra (v pátek) směrem k akademické obci filozofické fakulty. Na ostatních fakultách předpokládáme a věříme, že dodržíme původní harmonogram akademického roku, takže bude realizováno zkouškové období a letní semestr jako takový,“ řekla ČTK Králíčková. Ráno v České televizi naznačila, že zkoušky by mohli studenti FF UK skládat online, využít by mohli i jiné budovy univerzity.

„Hlavní budova Filozofické fakulty UK na Palachově náměstí zůstává z pochopitelných důvodů uzavřena s platností minimálně do konce ledna 2024. O přesném termínu znovuotevření hlavní budovy bude FF UK informovat,“ uvedlo ve čtvrtek vedení UK a fakulty ve společném prohlášení adresovaném zaměstnancům a studujícím.

S děkany se Králíčková shodla na tom, že proces uzdravování bude pro celou univerzitu dlouhodobější. „To budou týdny, možná měsíce, kdy musíme být navzájem k sobě citliví a vstřícní,“ uvedla rektorka. Na čtvrtečním jednání řešila rektorka s děkany i bezpečnostní opatření. Ta se ale podle Králíčkové liší ve vztahu k tomu, o jakou fakultu či budovu jde. Jiná opatření podle ní budou mít novější budovy například se vstupem na karty a jiná historické budovy v centru Prahy. „Nemohu říct nějaké plošné opatření, Univerzita Karlova má přes 190 budov,“ doplnila Králíčková.

Před budovu Karolina na Ovocném trhu i před budovu fakulty na Palachovo náměstí od minulého týdne neustále chodí lidé, aby uctili oběti tragické střelby. Na místě hoří tisíce svíček, lidé tam nosí i květiny, fotografie či vzkazy pro oběti. Do rektorátu je kvůli tomu možné vstupovat jen z Celetné, vstup z Ovocného trhu není možný. Univerzita teď řeší, jak s pietními místy naložit, zachová je minimálně do začátku ledna. „Pietní místa u Karolina Univerzity Karlovy na Ovocném trhu a hlavní budovy FF UK na Palachově náměstí budou zachována minimálně do 3. ledna 2024 včetně. V přípravě jsou následné symbolické pietní akce, které budou v lednu 2024 probíhat a o jejichž konkrétní podobě budou FF UK i vedení UK v brzké době informovat,“ uvedla univerzita.

Většina osobních věcí, zhruba tři čtvrtiny, které museli lidé nechat v budově fakulty při útěku před střelcem a evakuaci, se již vrátila majitelům. Další výdej bude pokračovat od 4. ledna do konce měsíce, a to každý čtvrtek od 08:00 do 16:00 a každé úterý od 11:00 do 18:00 v budově UK POINT na adrese Celetná 13.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist