Byl jsem na místě. Zasáhli jsme rychle. Jsem přesvědčený, že obětí mohlo být daleko více, popsal ředitel krajského ředitelství hlavního města Prahy Petr Matějček. Podle něj byly na chodbách budovy filozofické fakulty odložené plné zásobníky střeliva. Policie zveřejnila nové informace o čtvrteční střelbě na Univerzitě Karlově na dopolední tiskové konferenci. Doplnila také, že od večera šetřili několik lidí, kteří hrozili, že po vzoru útočníka „vystřílí školu“.

„Bohužel se policie musí zabývat případy, kdy útočníka někdo adoruje, oslavuje, co se stalo, a hlásí se k tomu,“ uvedl na odpolední tiskové konferenci ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Policejní prezident Martin Vondrášek doplnil, že policisté od útoku řešili na osm případů vyhrožování násilím, kdy lidé hrozili, že se inspirují činem útočníka z filozofické fakulty. Například čtrnáctiletý školák napsal, že vystřílí školu. Jeden z případů se týkal vyhrožování smrtí rodině útočníka. 

Policie podle Rakušana tyto případy nepodceňuje a plánuje preventivní opatření. Jednotlivé kraje by měly určit, na kterých místech bude v následujících dnech třeba zvýšit dohled strážníků. Preventivní opatření podle Rakušana potrvají zatím do 1. ledna.

Rakušan dodal, že v tuto chvíli nejsou žádné náznaky, že by čeští občané byli v dalším ohrožení. Ocenil také práci policistů, kteří ve čtvrtek zasahovali v budově fakulty, ale také zdravotníků z pražských nemocnic, kteří rychle reagovali.

Policie se na místo dostala během pěti minut. Nejdříve začala hledat útočníka a snažila se upoutat pozornost na sebe. Měli informaci, že by měl být v horních patrech, kde se ho snažili najít. V tu chvíli totiž nebyla slyšet střelba. Poté dostali zvenku informaci od kolegů, že se střelec přesunul na střechu. Střelbou z tohoto místa poranil ještě tři lidi na ulici a poškodil policejní auto. Poté se zastřelil.

Policisté poté poskytli první pomoc raněným a přesunuli je ven a do budovy nedalekého Rudolfina. Následně začali prohledávat budovu. Často museli násilím otevírat dveře do učeben a kabinetů, v nichž se pomocí nábytku zabarikádovali studenti a vyučující.

Na sociálních sítích se totiž objevily informace o tom, že dotyčný nebyl sám a měl s sebou dalšího nejméně jednoho člověka. „My tyto informace nemůžeme podcenit. Proto se lidé vyváděli tímto stylem, kdy šli před námi s rukama nad hlavou. Svědeckými výpověďmi se pak ale prokázalo, že byl sám,“ popsal Matějček na páteční tiskové konferenci.

Podle něj měl útočník s sebou další plné zásobníky střeliva. „Já jsem na místě byl a můžu říct, že jsem tím otřesen. A to jsem u policie 40 let,“ dodal Matějček.

Přes noc policisté ohledávali budovu fakulty, ztotožňovávali oběti a zraněné a vyrozumívali rodinné příslušníky. Identifikovaných je momentálně všech 14 obětí. V pátek odpoledne předali budovu filozofické fakulty na pražském náměstí Jana Palacha Univerzitě Karlově.

Mezi zraněnými, kterých je podle dopoledního vyjádření ředitele pražské policie Petra Matějčka 25, jsou podle Rakušana tři cizí státní příslušníci – jeden Nizozemec a dva občané Spojených arabských emirátů. „Spolu s ministerstvem zahraničních věcí poskytujeme v této věci maximální součinnost a informační komfort zastupitelským úřadům jednotlivých států v Praze,“ dodal Rakušan.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist