Měli jsme tady dvě těžké krize, teď se z toho dostáváme a je strašně důležité, že je nízká nezaměstnanost. Teď je ale otázka, abychom rostli. A my tady nějak tu diskusi úplně neumíme,“ kritizuje ekonom Filip Matějka, podle kterého by se politici měli přestat bavit o tom, jak zalepit díru v rozpočtu, a začít více řešit, jak českou ekonomiku nastartovat. „Ztratili jsme strašně času,“ říká.

Konsolidační balíček jsme měli udělat za týden, ne se o tom bavit rok,“ říká ekonom CERGE-EI k tomu, jak hodnotí vládní plán na ozdravení veřejných financí. Nejvíc mu na něm vadí, že se nevrátila superhrubá mzda, která mohla zalepit významnou díru v budoucích rozpočtech. „Celou dobu jsme se bavili o tom zbytečku poslední třetiny balíčku a o detailech, které nejsou tak důležité,“ zlobí se expert.

Jedna věc jsou podle Matějky státní finance, ale druhá peněženky Čechů, které se kvůli vysoké inflaci v posledních letech poněkud vyprázdnily. Ekonom upozorňuje, že je samozřejmě řada lidí, kterých se zdražování tolik nedotklo – ti méně šťastní si ale podle něj možná brzy polepší. „S platy je to většinou tak, že jsou trošku zpožděné od inflace. Mzdy začnou v průběhu příštího roku růst chudým lidem. Bohatým se zlepší vyjednávací pozice,“ popisuje Matějka.

Expert v rozhovoru mluví také o tom, jak na lidi dopadá zdražování potravin. Jestli k němu mají obchodníci objektivní důvody, sám neví a podle něj na to nemají jasnou odpověď ani jiní odborníci. Proto by podle Matějky bylo namístě, aby pod vládou vznikl nějaký ekonomický institut, který by situaci analyzoval, a více by měl do situace zasáhnout také antimonopolní úřad – tedy tak, aby obchodníci nemohli vystupovat koordinovaně. „Musí tady být lepší soutěživé prostředí,“ nabádá.

A kde je to nejlepší místo, kam v současné ekonomické situaci investovat? „My investujeme hlavně do zdraví, vztahů a vzdělání. Když nás třeba bolí záda a máme nějaké peníze, tak si ideálně máme najít někoho, kdo nás naučí cvičit. Anebo někoho, kdo nás naučí nový jazyk či hrát na nějaký nástroj. Myslím, že tohle lidé podceňují. Pak samozřejmě lze investovat dlouhodobě, investice rozšiřovat a diverzifikovat,“ uzavírá ekonom.