Aktéři případu údajně nezákonného ovlivňování veřejných zakázek na dopravní stavby v Olomouckém kraji podle hejtmana Josefa Suchánka (STAN) získávali finanční prospěch hlavně pomocí šizení stavebních prací z pohledu použitého materiálu i technologických postupů a jen malou část peněz pomocí nadhodnocení ceny. Suchánek to v pondělí řekl krajským zastupitelům. Organizovaná zločinecká skupina podle předběžné kalkulace policie způsobila škodu zhruba 50 milionů korun. Některé dopravní stavby, které podle vyšetřovatelů nelegálně ovlivnila, byly financovány pomocí dotací a kraji hrozí, že je bude muset vrátit.

V případu nezákonného ovlivňování veřejných zakázek pro dopravní stavby v Olomouckém kraji policie obvinila 13 lidí, je mezi nimi i bývalý hejtmanův náměstek a někdejší krajský šéf ODS Michal Zácha. Na seznamu obviněných jsou také zástupci Správy silnic Olomouckého kraje (SSOK) i zástupci stavebních firem. Většina z nich se k trestné činnosti doznala, stíháni jsou na svobodě. Kromě Záchy je na seznamu obviněných také bývalý člen regionální rady ODS Robert Knobloch. Oba se již vzdali členství ve straně.

Policie podle Suchánka kromě Záchy a bývalého ředitele SSOK Davida Štěpánka obvinila také někdejší vedoucí odboru veřejných zakázek na krajském úřadu. Na SSOK byli obviněni ještě dva pracovníci, je mezi nimi i referent starající se o stavební dozor. „Největší množinu (z 13 obviněných) tvořili pracovníci z řad dodavatelů dopravních staveb,“ podotkl Suchánek.

„Největší únik financí nebyl v tom, že někdo předražil zakázku a pak si sáhl pro rozdíl ceny. Bylo to daleko složitější,“ řekl Suchánek. Podle něj krajský úřad letos stavební zakázky ve veřejných soutěžích zadal v průměru za 72 procent vyhlašované ceny. Peníze organizovaná skupina nelegálně získala hlavně pomocí šizení stavebních zakázek, což je podle Suchánka „extrémně nebezpečné a tíživé“.

Stavební dozor podle Suchánka u těchto zakázek zřejmě nevykonával řádně svoji práci, finanční operace organizované skupiny složené z politiků i pracovníků stavebních firem probíhaly mimo krajský úřad. Odborníci budou muset analyzovat zakázky na dopravní stavby, u kterých je podezření na manipulaci. Díky tomu kraj získá informace, jak moc byly při dopravních stavbách používány například nevhodné či zdraví škodlivé materiály a zda použité technologické postupy byly v souladu s projektovou dokumentací.

Krajská rada podle Suchánka krátce po sdělení obvinění odvolala Štěpánka z postu ředitele SSOK a spolupracuje s vyšetřovateli. Díky tomu získává informace, jakým způsobem byly stavební zakázky ovlivňovány, a může přijmout opatření, aby k podobným případům už nedocházelo. Zadávání veřejných zakázek v dopravě řešilo současné vedení kraje už v roce 2021 v souvislosti s informacemi z diáře tehdejšího šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. Hejtmanství tehdy kvůli tomu zadalo forenzní audit u krajské správy silnic a kvůli výsledkům kontroly padlo trestní oznámení.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.