Za první čtyři a půl hodiny přišlo uctít památku zesnulého Karla Schwarzenberga do kostela Panny Marie pod řetězem na pražské Malé Straně zhruba 1500 lidí. Proud návštěvníků odpoledne zesílil, fronty se ale netvořily. ČTK to za organizátory sdělila Monika Matulová. Od dnešních 12:00 je rakev se Schwarzenbergovými pozůstatky veřejně vystavena v kostele náležejícím řádu maltézských rytířů. Příchozí dostávají vzpomínkové kartičky s modlitbami, Schwarzenbergovou fotografií, daty narození a úmrtí a s vyobrazením Pražského jezulátka.

Bývalý šéf české diplomacie, poslanec a senátor zemřel 12. listopadu ve Vídni ve věku 85 let. Rakev přivezl do kostela prosklený pohřební vůz kolem 09:15, byla překryta schwarzenberskou modro-bílou vlajkou. Podle tiskové zprávy k poslednímu rozloučení, zveřejněné na facebookovém profilu Karla Schwarzenberga, je v uzavřené rakvi uložena urna.

Lidé budou moci uctít památku zesnulého politika v kostele do 22:00, ve stejném čase jako ve středu bude rakev veřejně vystavena i ve čtvrtek a v pátek. Následně budou pozůstatky převezeny do katedrály svatého Víta na sobotní pohřeb se státními poctami.

Lidé se podle zpravodajky ČTK před rakví na chvíli zastavují a klaní se. Poté se odebírají ke kondolenční knize, u níž se už krátce po otevření kostela tvořila menší fronta, která ale po několika minutách ustala.

Tabule v kostele připomíná, že Schwarzenberg si místo květin přál dary na podporu Ukrajiny napadené Ruskem a pro řád maltézských rytířů, který se věnuje charitativní činnosti. Přispívat je možné přímo na místě, kromě kasičky je k dispozici i QR kód pro platbu.

V kostele se nachází zároveň z květin vytvořený erb maltézských rytířů, tři věnce se stuhami Senátu, Poslanecké sněmovny a městské části Praha 1.

U uzavřené rakve drží čestnou stráž skauti a příslušníci armády. Situaci u kostela zároveň monitoruje policie. „Od dnešního dne do pátku budeme mít jak my, tak státní policie na místě jednu stálou hlídku,“ sdělila dnes ČTK mluvčí městských strážníků Irena Seifertová.

Poslední rozloučení se Schwarzenbergem, příslušníkem jedné z nejstarších šlechtických rodin v Evropě, bude v katedrále svatého Víta v sobotu 9. prosince v poledne. Katedrála bude přístupná jen pro držitele pozvánky od Schwarzenbergovy rodiny, přenos bude dostupný na velkoplošné obrazovce. Do Prahy se na poslední rozloučení sjedou stovky smutečních hostů z Česka i řady zemí světa včetně členů předních evropských rodů nebo slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

Po sobotním obřadu budou Schwarzenbergovy pozůstatky uloženy do rodinné hrobky u zámku Orlík.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist