Kapr ve vaně by mohl být už jen starou vzpomínkou dnešních dospělých. Piráti bojují za ukončení jejich prodeje v živém stavu. Kapři podle nich netrpí jen na cestě z kádě do vany, ale utrpení jim přináší i následný pobyt ve vaně a usmrcení neprofesionály.

Kapří otázku přitom neřeší jen poslanci, ale i obchodníci. Například řetězec Lidl se loni rozhodl zakázat prodej živých ryb před svými prodejnami. Letos se k takovému kroku uchýlily i prodejny Billa

„Stavím se proti jakémukoliv zbytečnému utrpení zvířat. Za Piráty proto prosazujeme, aby se konzumní ryby usmrcovaly přímo při prodeji odborným personálem,“ uvádí Klára Kocmanová, pirátská poslankyně a místopředsedkyně Výboru pro životní prostředí.

Lidé si kapry podle Kocmanové často odnáší v igelitové tašce, což je pro danou rybu extrémní zátěž. „Zhoršuje se funkce jejich žaber a dusí se. Navíc nelze ohlídat, jak je s rybou dále zacházeno. Chlor obsažený v domácí vodě poškozuje kůži a nervovou soustavu zvířete. Při domácím usmrcování nejsou ryby často dostatečně omráčeny a neztrácí tak schopnost vnímání,“ říká.

Na to, že si kapři prochází od výlovu po pobyt v kádích stresem, cítí bolest a jsou často zabíjeni neohleduplně, upozorňuje několikátým rokem například projekt Vánoce bez násilí. 

Problematické je i vypouštění kaprů po Vánocích zpět do přírody. Často totiž uhynou v důsledku teplotního šoku či nedostatečných energetických zásob. To pro HN potvrdil i biolog Martin Čech. „Kapr je totiž na vánoční trh dlouhodobě chystán, je určen k zabití a konzumaci a není připraven na to, že má vydržet celou zimu až do jara. Takto vypuštěného vánočního kapra čeká velmi dlouhé čekání na smrt.“ 

Proto chce prosazovat povinnost usmrcení ryb odborným personálem při prodeji. „Nejde nám o zákaz nakupování, či dokonce konzumace ryb. Jde pouze o to předejít zbytečnému utrpení těchto živých tvorů,“ uvedla pirátská poslankyně Klára Kocmanová.

Krok podporuje i Rybářské sdružení ČR. „Kupujete-li si rybu na sádkách, u stánku či v obchodě, nechte si ji vždy usmrtit vyškoleným prodejcem, není vhodné ji nosit domů živou. Většina lidí kupující si živé ryby za účelem jejich pozdějšího usmrcení a zpracování nemá k tomuto účelu vhodné podmínky a znalosti,“ uvedlo sdružení.

Podobně se vyjádřila i Státní veterinární správa nebo Ústřední komise pro ochranu zvířat ministerstva zemědělství, která „důrazně doporučuje, aby ryby určené k následné konzumaci byly při prodeji odborně usmrceny prodejcem či jím k tomu určeným a vyškoleným personálem“. 

Piráti budou prosazovat zákaz prodeje živých ryb do nyní připravované novely veterinárního zákona a zákona na ochranu zvířat proti týrání. Kocmanová je dle Pirátů také připravena navrhnout výše popsanou změnu jako pozměňovací návrh zákona, až bude tato novela na pořadu jednání v Poslanecké sněmovně. 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.