Pětatřicetiletý Petr běhá pětkrát týdně už čtyři roky. Nevadí mu déšť, sníh ani mráz. Jediné, co ho přiměje zůstat doma, je teplota. „Takže za tu dobu jsem nevyběhl jen jednou, s lehkým nachlazením běhám normálně,“ říká rodilý Pražák s tím, že „chrchlajících“ běžců potkává v poslední době opravdu hodně.

Sportování při nemoci skutečně nemusí být tabu. Má to ale své limity. Kdy je lepší zůstat doma? A kdy lehčí aktivita zase tolik nevadí?

Pokud máte i mírně zvýšenou teplotu, rozhodně vůbec nesportujte a odpočívejte. Celkově je ale téma sportování během nemoci komplexnější a v některých případech není nezbytně nutné se mírného pohybu úplně vzdát. Jde ale pouze o případ, že člověk má jen lehké respirační onemocnění a hlavně – nemá zmíněnou zvýšenou teplotu.

S mírnou rýmou je tak možné vyrazit na procházku na čerstvém vzduchu nebo si doma zacvičit méně náročnou formu jógy.

„Je možné, že se potom budete cítit lépe. Rozhodně však není dobré se do ničeho nutit a spíše poslechnout tělo a rozhodně se nepřepínat. Určitě bych nedoporučila běh ani žádná intenzivnější cvičení,“ vysvětluje Denisa Haluzíková, primářka Ústavu tělovýchovného lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

I s mírným respiračním onemocněním by měl být člověk ohleduplný a nechodit mezi lidi na skupinové lekce, aby někoho v uzavřeném, v zimě občas i nevětraném prostoru nenakazil.

Náročnější pohybová aktivita během nemoci už ale může způsobit závažné potíže. „Například příliš časné zahájení intenzivnějšího tréninku po těžší viróze může mít za následek vznik únavového syndromu, se kterým pak člověk bojuje dlouhé měsíce. U sportovců může toto nedodržení rekonvalescence způsobit velmi dlouhé trvání obnovy původní kondice a výsledků,“ apeluje primářka Haluzíková. Dodává, že dodržet období rekonvalescence je důležité, protože právě v tomto období se organismus postupně vrací do stavu před nemocí. Takže přestože se sportovec už cítí po nemoci dobře, neměl by tělo ihned poté zatěžovat stejnou měrou, jako byl zvyklý před nemocí.

Občas se nemoc skutečně – jak se říká – nehodí. Třeba v případě, že člověk dlouhodobě trénuje a systematicky se připravuje například na nějaký závod nebo soutěž. Pokud ho ale těsně před tím přepadne nemoc a závodník se ji rozhodne utlumit léky, například analgetiky nebo antipyretiky, mluvíme už o chování, kdy svému tělu a hlavně orgánům vyloženě škodí. „V průběhu viróz bývá přechodně zhoršená i funkce různých důležitých orgánů, třeba zvýšené jaterní testy nebo zhoršená srdeční či plicní funkce, což většinou ani nevíme a nijak nepociťujeme. Pokud v tomto stavu přetížíme organismus náročnou pohybovou aktivitou, může to mít závažné následky. Například zhoršená srdeční funkce se může projevit v krajním případě až nebezpečnou arytmií. Toto platí i u onemocnění pohybového systému jako například zad, kde se při tlumení bolesti léky může během sportovního výkonu stav velice zhoršit,“ doplňuje Haluzíková.

Její slova potvrzuje odborný internista, sportovní lékař a kardiolog Nemocnice Agel ve Valašském Meziříčí Petr Zajíček, který znovu vyzdvihuje problematiku zvýšené teploty. „Na prvním místě samozřejmě musím zmínit vysoké riziko fatální komplikace – životu ohrožujících poruch srdečního rytmu, kvůli i skrytě probíhajícímu virovému zánětu srdečního svalu, takzvané myokarditidě,“ říká Zajíček. Virové infekce podle něj postihují prakticky celý organismus a srdce je při sportu vystavené vysokým nárokům na svoji práci. „Další oslabení nedoléčeného organismu může vést k následným zbytečným zdravotním komplikacím vlivem takzvané superinfekce – například rozvojem zápalu plic,“ dodává.

Zajíček upozorňuje i na další závažnou, často ale podceňovanou zdravotní komplikaci, při které by měl člověk sport raději pár dní vynechat, a to jsou průjmovitá onemocnění. Ta můžou způsobit minerální dysbalanci, tedy přechodný špatný poměr důležitých iontů v organismu. „Tento špatný poměr může vést k poruchám srdečního rytmu, ale i dalšímu oslabení organismu – střeva jsou totiž klíčová pro správné fungování naší imunity.“

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.