Přes 4000 snímků poslalo 236 fotografů do 29. ročníku soutěže Czech Press Photo. Pořadatelé v úterý zveřejnili nominace v osmi kategoriích, kterým jako téma dominují prezidentské volby a pokračující válečný konflikt na Ukrajině. ČTK to sdělila mluvčí pořádající společnosti Czech Photo Anna Vacková. Vítězové budou oznámeni v Národním muzeu 31. ledna 2024, kde bude poté otevřena výstava.

„Stejně jako v minulých letech byla práce poroty náročná a o fotografiích jsme hodně diskutovali. Nad výsledky v jednotlivých kategoriích jsme se ale nakonec vždy shodli, což mě těší,“ uvedl předseda poroty Petr Mlch, šéfredaktor fotobanky ČTK.

V porotě zasedli i belgický fotograf Nick Hannes z Panos Pictures, česká fotografka a dokumentaristka Dana Kyndrová, reportážní fotograf agentury EPA Filip Singer a ředitel Panos Pictures Adrian Evans z Velké Británie. V každé z osmi soutěžních kategorií uděluje porota tři nominace kategorie z prací, které se dostanou do třetího hlasovacího kola.

V kategorii Aktualita jsou nominováni fotografové Martin Divíšek z EPA s fotografickou sérií zachycující zemětřesení v Turecku. Dále snímek s názvem Nesmírný smutek od volného fotografa Tomáše Davidova a série Výtržnosti u soudu od Romana Vondrouše z ČTK. V kategorii Reportáž můžou lidé vidět například fotografie z prezidentských voleb, a sice sérii Cesta prezidenta Petra Pavla na Hrad od fotografa Lukáše Bíby z vydavatelství Economia. Nominován byl také Lukáš Kaboň z Deníku a volná fotografka Lenka Klicperová. Trojici nominovaných v kategorii Každodenní život doplňuje fotograf Zdeněk Dvořák, Pavel Nasadil a Petr Topič z Mafry.

V kategorii Lidé, o kterých se mluví mají nominaci fotoreportér z ČTK Vít Šimánek za snímek s názvem Soud s Dominikem Ferim, Tomáš Benedikovič z Deníku N za sérii Robert Fico se vrací a Michal Hanko z Volného času s fotografií s názvem Rozhodnutí. V Umění a kultuře byli pak nominovaní Jan Jirkovský, Honza Sakař a Roman Vondrouš z ČTK. Czech Press Photo dnes vyhlásila nominace také v kategoriích Sport, Portrét a Člověk a životní prostředí.

Vyhlášen byl také vítěz Grantu Prahy, držitelem se stal Vít Šimánek z ČTK. Cenu, která je spojena se stipendiem určeným k fotografování proměn hlavního města, vybírá primátor vždy ještě před vyhlášením dalších výsledků soutěže. Grant Prahy je společně s Fotografií roku druhou hlavní cenou soutěže.

S profesionály byli oceněni i fotografové ze základních a středních škol, kteří zaslali téměř 1500 snímků. Vyhlášeny byly i partnerské ceny, speciální stipendium ČTK pro mladého autora do 26 let získal Michal Zelinka za snímek z inaugurace nového prezidenta Petra Pavla.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.