Přes 4000 snímků poslalo 236 fotografů do 29. ročníku soutěže Czech Press Photo. Pořadatelé v úterý zveřejnili nominace v osmi kategoriích, kterým jako téma dominují prezidentské volby a pokračující válečný konflikt na Ukrajině. ČTK to sdělila mluvčí pořádající společnosti Czech Photo Anna Vacková. Vítězové budou oznámeni v Národním muzeu 31. ledna 2024, kde bude poté otevřena výstava.

„Stejně jako v minulých letech byla práce poroty náročná a o fotografiích jsme hodně diskutovali. Nad výsledky v jednotlivých kategoriích jsme se ale nakonec vždy shodli, což mě těší,“ uvedl předseda poroty Petr Mlch, šéfredaktor fotobanky ČTK.

V porotě zasedli i belgický fotograf Nick Hannes z Panos Pictures, česká fotografka a dokumentaristka Dana Kyndrová, reportážní fotograf agentury EPA Filip Singer a ředitel Panos Pictures Adrian Evans z Velké Británie. V každé z osmi soutěžních kategorií uděluje porota tři nominace kategorie z prací, které se dostanou do třetího hlasovacího kola.

V kategorii Aktualita jsou nominováni fotografové Martin Divíšek z EPA s fotografickou sérií zachycující zemětřesení v Turecku. Dále snímek s názvem Nesmírný smutek od volného fotografa Tomáše Davidova a série Výtržnosti u soudu od Romana Vondrouše z ČTK. V kategorii Reportáž můžou lidé vidět například fotografie z prezidentských voleb, a sice sérii Cesta prezidenta Petra Pavla na Hrad od fotografa Lukáše Bíby z vydavatelství Economia. Nominován byl také Lukáš Kaboň z Deníku a volná fotografka Lenka Klicperová. Trojici nominovaných v kategorii Každodenní život doplňuje fotograf Zdeněk Dvořák, Pavel Nasadil a Petr Topič z Mafry.

V kategorii Lidé, o kterých se mluví mají nominaci fotoreportér z ČTK Vít Šimánek za snímek s názvem Soud s Dominikem Ferim, Tomáš Benedikovič z Deníku N za sérii Robert Fico se vrací a Michal Hanko z Volného času s fotografií s názvem Rozhodnutí. V Umění a kultuře byli pak nominovaní Jan Jirkovský, Honza Sakař a Roman Vondrouš z ČTK. Czech Press Photo dnes vyhlásila nominace také v kategoriích Sport, Portrét a Člověk a životní prostředí.

Vyhlášen byl také vítěz Grantu Prahy, držitelem se stal Vít Šimánek z ČTK. Cenu, která je spojena se stipendiem určeným k fotografování proměn hlavního města, vybírá primátor vždy ještě před vyhlášením dalších výsledků soutěže. Grant Prahy je společně s Fotografií roku druhou hlavní cenou soutěže.

S profesionály byli oceněni i fotografové ze základních a středních škol, kteří zaslali téměř 1500 snímků. Vyhlášeny byly i partnerské ceny, speciální stipendium ČTK pro mladého autora do 26 let získal Michal Zelinka za snímek z inaugurace nového prezidenta Petra Pavla.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist