Více než tři desítky zástupců převážně pražských vysokých škol podepsaly výzvu pro kompetentní instituce a vedení fakult a kateder, aby nedovolily rozšíření antisemitismu v akademickém prostředí. Jeho projevy se podle nich začínají objevovat i na vysokých školách v Česku. Žádají, aby proti jakýmkoliv projevům nenávisti byly podniknuty všechny zákonné kroky. Uvedli to v dopise českým akademikům, který poskytli ČTK.
Autory dopisu jsou David Jan Novotný z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Věra Tydlitátová z Filozofické fakulty Západočeské univerzity. Podepsali ho profesoři Ivan Šedivý, Jan Ámos Víšek, Lenka Karfíková, Martin C. Putna, Petr Jarchovský, Vladimír Just, Jiří Kubíček, Karel Skalický, Jan Vedral, Helena Třeštíková a Rudolf Adler. Mezi signatáři jsou mimo jiné také Eva Salzmannová, Radovan Lipus, Ivo Mathé a Olga Sommerová.
„Oni nejsou antisemité, oni jsou jen debilové.“ Zdejší nesnášenlivost má specifikum, které moc nepotěší
Autoři dopisu kritizují strhávání plakátů připomínajících židovské oběti únosů z letošního 7. října, kdy teroristé z hnutí Hamás násilně vpadli z Pásma Gazy do jižního Izraele. Odsuzují protižidovská hesla a volání po genocidě židovských občanů Izraele, které podle nich zaznívá na propalestinských demonstracích a na sociálních sítích. „Do těchto aktivit je rovněž zapojeno mnoho studentů našich vysokých škol,“ uvedli.
Podle dopisu není možné pasivně přihlížet nenávistným projevům a tvářit se, že jde o projev svobody slova nebo akademického dialogu. „Prosíme všechny kompetentní instituce a vedení škol, fakult a kateder, aby nedovolily rozšíření předsudečné nenávisti mnohdy skrývané za antisionismus nebo za kritiku kapitalismu či kolonialismu. Samozřejmě předpokládáme, že stejně budou postupovat vůči jakýmkoliv projevům intolerance proti komukoliv,“ píše se v textu. Varuje před opakováním křišťálové noci, při níž byly v nacistickém Německu v roce 1938 vypalovány synagogy, židovské obchody a podniky.
Ozbrojenci Hamásu vpadli 7. října na území jižního Izraele, povraždili víc než 1000 převážně civilistů a další více než 200 lidí unesli do Pásma Gazy. Izrael odpověděl bombardováním Pásma Gazy a pozemní operací na území ovládaném Palestinci. Izraelské vojenské akce v Pásmu Gazy si podle tamních úřadů vyžádaly životy více než 11 tisíc lidí, z toho přes 4600 dětí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist