Modrobílé vlajky s šesticípou Davidovou hvězdou vlály ve středu Staroměstském náměstí. Na akci s názvem „Společně pro Izrael“ se sešli podporovatelé Izraele a upozornili tím i na rostoucí míru antisemitismu ve světě. Vyjádřit podporu přijel i premiér Petr Fiala (ODS) nebo zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Předseda Federace židovských obcí Petr Papoušek v projevu řekl, že se svět pro něj po 7. říjnu, kdy teroristé z hnutí Hamás zabili na jihu Izraele 1400 lidí, zastavil a už nebude jako dřív. 

Jak se svět změnil?

Máte pocit rány, která se těžko zacelí. Vše se odehrává rychleji a pocit bezpečí se snížil.

Po 7. říjnu vzrostl po celém světě počet antisemitských incidentů o několik stovek procent oproti stejnému období loňského roku. Vnímáte, že roste antisemitismus i v Česku?

Ano. Co se týká virtuálního prostoru, evidujeme hodně antisemitských incidentů. Na sociálních sítích je nárůst až o 400 procent. Židovská komunita se cítí tak jak snad doposud nikdy. Pocit ohrožení, že někdo z jejich známých nebo lidí na ulici na ně může nějakým způsobem zaútočit, vzrostl. A nejen verbálně, ale že může dojít k něčemu horšímu. Na Západě a v některých dalších místech světa už se to bohužel děje. My to vnímáme, a proto chceme upozornit na novou realitu našich životů. Antisemitismu je třeba se postavit od začátku.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.