Nová a intenzivnější fáze izraelské protiofenzivy proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás, zahrnující i rozsáhlé pozemní operace, pokračuje třetím dnem v Pásmu Gazy. Generální tajemník OSN António Guterres situaci označil za humanitární katastrofu.

V severní části Gazy v noci na pondělí pokračovaly těžké letecké a dělostřelecké útoky Izraele, střety s Palestinci jsou hlášeny z jihu Pásma Gazy z pohraniční oblasti východně od města Chán Júnis. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na palestinské zdroje. Server listu The Times of Israel informoval o útoku izraelské armády na cíle v Sýrii.

Některé nálety na Gazu, v níž žije 2,3 milionu Palestinců, zasáhly i oblasti poblíž dvojice nemocnic ve městě Gaza, v jejichž areálech je podle palestinských činitelů dohromady kolem 64 000 lidí. Palestinci vyjadřují obavu o jejich osud, Izrael tvrdí, že radikální hnutí Hamás, které z Gazy 7. října zaútočilo na Izrael, využívá i nemocnice jako střediska svých operací. Jeruzalém také požaduje evakuaci nemocnice Al-Kuds v Gaze, podle zdejších lékařů by to ale vedlo k úmrtí mnoha pacientů. Server BBC News píše o bombardování v okolí této nemocnice.

Úřad OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům uvedl, že tisíce lidí v centrální a jižní části Pásma Gazy vtrhly do jeho skladů. Zároveň přetrvávají obavy z rozšíření konfliktu v regionu Blízkého východu. Íránský prezident Ebráhím Raísí uvedl, že Izrael svým postupem vůči Pásmu Gazy překročil červenou linii.

Izrael v noci na sobotu zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu proti Hamásu, které Pásmo Gazy ovládá. Zatímco členové Hamásu 7. října při útoku na Izrael pozabíjeli na 1400 lidí, většinou civilistů, následné útoky izraelské armády na Pásmo Gazy si vyžádaly podle místních úřadů už přes 8000 lidských životů.

Zatímco izraelská armáda se v neděli ráno pochlubila, že za uplynulý den zasáhla v Pásmu Gazy na 450 cílů, které byly součástí vojenské infrastruktury Hamásu, ve světě sílí obavy z utrpení civilistů a volání po umožnění dodávek humanitární pomoci. Ta se do Pásma Gazy dostává přes hraniční přechod s Egyptem teprve týden a dosud tam Izrael povolil vpustit řádově desítky kamionů, což je ale podle humanitárních organizací jen „kapka v moři“. Izrael oznámil, že humanitární pomoc do Pásma Gazy se v příštích dnech výrazně zvýší.

Izraelská armáda navíc Palestince vyzývá k evakuaci severní části Pásma Gazy a o víkendu opět na území shazovala z letadel letáky. „Obyvatelům Pásma Gazy není sever Gazy bezpečný, stal se bojovým polem,“ stojí na nich podle izraelských médií. Agentura AFP následně uvedla, že je v pásmu postupně obnovováno telefonické a internetové spojení, které od pátku z větší části nefungovalo.

Bude to nejhorší za sedmdesát let. Expert popsal, co teď čeká Izrael a Palestinu

Izraelské síly v noci na pondělí provedly také další ozbrojené zátahy v Džanínu na severu Západního břehu Jordánu, při kterých zabily nejméně tři Palestince. Jedním z nich je vůdce místní odnože islamistické skupiny Islámský džihád. Informoval o tom zpravodajský server The Times of Israel.

Noční akci Izraele v Džanínu potvrdil také zpravodajský server Al-Džazíra, podle nějž se jednalo o jeden z nejrozsáhlejších zátahů od začátku války v Gaze. Podle zdrojů Al-Džazíry byly zabity čtyři osoby a řada dalších utrpěla zranění. Vojáci zatkli desítky osob.

Izraelské síly jsou stále v uprchlickém táboře v Džanínu, odkud se objevily záběry, na nichž jsou vojenské buldozery v blízkosti nemocnice a další ničí civilní budovy, dodala Al-Džazíra.

Oficiální palestinský zpravodajský server WAFA napsal, že do Džanínu v noci vjelo asi sto vojenských vozidel společně s buldozery. Zároveň Izraelci podnikli útok s pomocí dronu.

Reakce na útok

„Situace v Gaze je každou hodinou zoufalejší. Je mi líto, že místo naléhavě potřebné humanitární přestávky podporované mezinárodním společenstvím Izrael zintenzivnil své vojenské operace,“ řekl v neděli šéf OSN António Guterres. „Svět je svědkem humanitární katastrofy,“ dodal.

Nelehkou situaci civilistů v Pásmu Gazy, kde na území menším než Praha žije na 2,3 milionu lidí, dokreslují také incidenty, o kterých informoval Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). Tisíce lidí na jihu a v centrální části Pásma Gazy vtrhly do skladů s humanitární pomocí, berou jídlo a další zásoby nutné k přežití. „Je to znepokojivé znamení, že po třech týdnech války a tvrdé blokádě se občanský pořádek začíná hroutit. Lidé mají strach, jsou frustrovaní a zoufalí. Napětí a strach ještě zesílily kvůli přerušení telefonického a internetového spojení,“ řekl šéf pobočky UNRWA v Pásmu Gazy Thomas White.

K příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás vyzval před tisíci věřících na Svatopetrském náměstí v Římě papež František. Vyzval také, aby se do Pásma Gazy otevřel koridor pro humanitární pomoc a okamžitě byly propuštěny dvě stovky rukojmích, které od 7. října drží v Pásmu Gazy ozbrojenci a kterých je podle dnes aktualizovaných informací 239.

I nejmocnější spojenec Izraele, Spojené státy, Izrael vyzval, aby rozlišoval mezi Hamásem a palestinskými civilisty. Prezident Joe Biden podle Bílého domu v telefonickém rozhovoru s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem zdůraznil, že Izrael musí bránit své občany před terorismem způsobem, který chrání civilisty.

Britský premiér Rishi Sunak a francouzský prezident Emmanuel Macron v telefonátu zdůraznili nutnost naléhavé humanitární podpory Pásma Gazy. Oba podle Sunakova mluvčího také vyjádřili znepokojení kvůli riziku dalšího zvýšení napětí v regionu.

Bude to nejhorší za sedmdesát let. Expert popsal, co teď čeká Izrael a Palestinu